Ačokča - Cyclanthera pedata - semená ačokči - 6 ks
Jedná sa o jednoročnú rastlinu, známu aj pod názvom divoká uhorka, ktorej stonka dorastá do dĺžky až 5 m.
Je to tekvicovitá popínavá zelenina, ktorá je veľmi rozšírená hlavne v Južnej a Strednej Amerike.
Rastlina je vhodná na poľné pestovanie, lebo sa bohato vetví. Dôležité je poskytnúť jej dostatočnú vertikálnu oporu.
V našich klimatických podmienkach sa jej darí pomerne dobre.
Charakteristické sú pre ňu zvláštne plody, ktoré sú vzhľadom podobné paprike a chuťou zasa uhorke.
Plody sú bledozelené a dosahujú dĺžku 5–10 cm. Dužina plodu je biela alebo zelenkastá.
Rastlina je obľúbená pre jej pozitívne účinky na zdravie – pomáha bojovať proti cukrovke, znižuje cholesterol a vysoký krvný tlak.
To všetko však len v surovom stave.
Ačokču možno konzumovať priamo alebo je tepelne upravovať.
Príprava je rovnaká ako u papriky. Možno tiež plody nakladať buď samotné, alebo v kombinácii s uhorkami, cibuľkami a pod.
Jedná sa o teplomilnú rastlinu, ktorá sa hodí ako na poľné pestovanie, tak aj na pestovanie v skleníku či fóliovom kryte.
S predpestovaním semien sa začína v mesiaci apríl. Je nutné zvoliť výživný, dobre prekyprený, priepustný substrát a miernu zálievku (premokrenie semenám škodí). Semienka sadíme do hĺbky 1 – 1,5 cm. Rastliny vyžadujú dostatok svetla, teplotu okolo 22°C. Doba klíčenia je približne 1 - 2 týždne.
Rastliny presádzame na záhon v priebehu mája, resp. v dobe, keď im už nehrozia ranné mrazy. Rastlinu je možné prekryť netkanou textíliou, čím predídete prípadnému prechladnutiu.
Stanovisko na výsadbu ačokči by malo byť slnečné, s humóznou, ľahkou pôdou, ktorá má dostatočný obsah živín. Ideálny spon je 50 x 100 cm. V období, keď začína ačokča kvitnúť a mať prvé plody, je možné ich prihnojiť liadkom, hydinovým trusom alebo špeciálnymi postrekmi priamo na listy.