×
Vyhľadávanie v blogoch

Aj v zime môže byť záhrada krásna a plná farieb

Zimná záhrada môže byť aj plná vôní, plodov i kvetov. Aby bola nádherná aj v zime, vyžaduje to starostlivé plánovanie, konkrétne druhy a odrody/kultivary rastlín a perfektnú znalosť miestnych podmienok. Začať môžete fotkami zimnej záhrady, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v detailoch – napríklad v tom, kam najviac svieti slnko, kde najviac namŕza a kde sa tvoria náveje snehu.

Večne zelená zábluda

Escallonia je stálezelená drevina so stonkami alebo kmienkami so sivavou lúpajúcou sa kôrou dorastajúcou najviac do 3 m. Niektoré druhy sú rôzne intenzívne porastené tuhými chlpmi, listy sú kožovité, lesklo zelené. Na pôdu nie sú náročné, potrebujú však dostatok vlahy, a preto sa často vyskytujú na dlhodobo zamokrených miestach. Požadujú plne oslnené stanovište, tolerujú horské aj slané prímorské prostredie. Niektoré kultivary znášajú aj tuhú zimu, pri ktorej zhadzujú listy, ale do dreva nenamŕzajú.

Dekoratívne cezmíny

Svojím tvarom a tiež stále zelenou farbou zaujmú cezmíny. Napr. cesmína ostrolistá (Ilex aquifolium) je cenená vždyzelená drevina, celoročne dekoratívna so sýtozelenými lesklými listami a v zime aj jasne červenými plodmi. Odrôd je obrovské množstvo, väčšinou ide o samičie klony.

Niektoré majú škvrnité či svetlo vrúbené listy (napr. 'Argenteomarginata', 'Aureovariegata' a 'White Cream'), iné majú listy celokrajné a bez tŕňov ('Integrifolia', 'Heterophylla'), existujú aj kultivary so žltými a dokonca aj bielymi plody ('Bacciflava', 'Fructo Alba').

Cezmína vrúbkovaná (Ilex crenata) vzhľadom trochu pripomína krušpán (Buxus). Dobre znáša rez a je preto vhodná na živé ploty a na tvarovanie. Kultivarov je veľké množstvo, niektoré kultivary, napr. 'Microphylla', majú nízky zakrpatený vzrast.

Starostlivý výber rastlín sa do zimnej záhrady mnohonásobne oplatí. Vyberte druhy, ktoré sú dokonalou ozdobou po celý rok.

V záhrade krásne vynikne aj breza papierovitá (Betula papyrifera). Ide o strom až 24 m vysoký, často viackmeňový s nepravidelne vajcovitou korunou. Na mladých vetvičkách je kôra čiernohnedá, ale na kmeni aj na silných vetvách je kriedovobiela až ružovkastá, hladká, zdobená priečnymi lenticelami.

Borka je tvorená tenkými vrstvičkami, ktoré sa papierovito odlupujú bez toho, aby došlo k hlbšiemu poraneniu, ktoré by mohlo viesť k úmrtiu stromu. Svoje lístky na jeseň zhadzuje navyše veľmi pozvoľna, takže aj na prvom snehu môže vytvárať pestrofarebný koberec lístia. Tajomstvo farieb skryté v kôre ponúka aj stremcha Maackova (Prunus Maackii). Kôra je hnedožltá, až jantárová, papierovitá, podobná brezovej, mladé vetvy sú ochlpené, žlté.

Kultivar 'Accolade' - výška 6 m, kvitne už v polovici januára, 'Cheal's Weeping' má previsnuté vetvy; kvety plnokveté, ružové. V zimnej záhrade mozaikou svojej kôry môže pôsobiť impozantne aj napríklad platan, javor papierolistý (Acer griseum) alebo ginko dvojlaločné, pokiaľ im nájdete to správne miesto. Do vyložene mrazivých končín sa ale ani jeden nehodí.

Nenáročný drieň

Drieň na zimu lístie zhadzuje, avšak najobľúbenejší drieň biely (Cornus alba) sa od októbra pýši červenou kôrou vetiev – v tomto ročnom období to býva najväčšia atrakcia celej záhrady. Počas vegetácie je mohutným kerom, ktorý sa môže použiť do živého plotu alebo vysadiť solitérne.

Drieň nie je náročný na starostlivosť a vyzerá pekne po celý rok. Drieň výbežkatý (Cornus sericea) druh 'Flaviramea' je rozložitý ker zdobiaci vašu záhradu jasne žltými stonkami hlavne v zime, keď opadajú jeho zelené vajcovité listy. Kým opadnú, krásne sa sfarbia do oranžovo-červených odtieňov.

Kvitne od mája do júna v hustých a bohatých súkvetoch. Z drobných žltkastobielych kvetov sa na jeseň stávajú biele bobule. Krík dorastá do výšky 2 - 3 metrov. Cornus sanguinea, drieň krvavý je elegantný, hustý ker tvoriaci súkvetia bielych kvietkov. Vetvy červenej farby osviežia vašu záhradu hlavne v zime. Atraktívne sú aj zelené listy, ktoré získajú na jeseň rôzne odtiene červenej farby, dorastá do výšky a šírky 2 metre.

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa