Ako si vypestovať vlastné paradajky?
Vedeli ste, že paradajky pochádzajú pôvodne z peruánskych Ánd, kde si ich užívali prapôvodní obyvatelia Peru a Mexika? Viete si dnes predstaviť, že v tom čase dosahovali paradajky iba veľkosť dnešných čerešní? Išlo predsa o paradajky v divokej prírode! Až neskôr, v čase Krištofa Kolumba, boli privezené do Európy.
Dlhú dobu boli paradajky považované za úžitkovú rastlinu a niektorí sa mylne domnievali, že sú jedovaté. Až v minulom storočí sa začali paradajky pestovať ako chutná zelenina plná vitamínov.
Na čo si dávať pozor pri pestovaní paradajok
- Paradajky nikdy nepestujte v blízkosti zemiakov!
- Paradajky milujú humózne pôdy.
- Paradajky potrebujú oporu.
- Koreňový bal odporúčame zakryť slamou, zabránite tak vyschnutiu koreňov (ďalšou výhodou slamy je, že zabráni prenikaniu škodcov k rastline).
Pestovanie paradajok
Aby paradajky v našich podmienkach vôbec dozreli, potrebujú tzv. predpestovanie. S pestovaním sa začína na konci zimy v skleníkoch, či v marci na našej záhradke.
POZOR - posledný vhodný termín pre výsev paradajok je tretí týždeň v apríli!
Semienka vysádzame vo vzdialenosti dva centimetre od seba a pôdu udržujeme stále vlhkú. Ideálna teplota na vyklíčenie je okolo 25 °C. Neskôr ich môžeme nechávať pri teplote 15-20 °C.
Odporúčame do substrátu primiešať perlit, aby pri pikýrovaní bola pôda natoľko ľahká, aby sa korene nezničili. Akonáhle zbadáme prvé lístky, môžeme paradajky najlepšie s pikirovacím nástrojom oddeliť a presadiť do jednotlivých kvetináčov – vždy vyberáme len tie najsilnejšie rastlinky!
V máji je vhodný čas na presadenie paradajok na konečné miesto. Ak sme ich už v marci zasadili von, je to v poriadku. Na presadenie by rastlinka mala mať dostatočne silnú stonku a nemala by byť vyššia ako 30 cm.
Tyčkové paradajky potrebujú navyše k svojmu rastu oporu. Pri presádzaní dbajte na to, aby ste zasadili rastlinu dostatočne hlboko do zeme, paradajky začnú tvoriť korene aj zo zakrytej časti stonky a budú silnejšie.
Pred presadením na konečné stanovište by sa rastlinka mala otužovať – asi týždeň pred výsadbou nechajte rastlinu 2 hodiny vonku. Postupne dobu vystavenia vonkajším podmienkam predlžujte, až nakoniec deň pred presadením nechajte rastlinku vonku aj cez noc.