Ako správne uchovávať semená
V jednom vrecúšku obvykle býva dosť semien na to, aby sme ich spotrebovali všetky naraz. Výrobcovia poskytujú záruku klíčivosti a druhy náchylné k chorobám chránia morením. Väčšina z nás zvyšok semien preto odloží na použitie v budúcej sezóne. Klíčivosť semien závisí nielen od ich veku (na obaloch so semenami býva vyznačený dátum expirácie), ale značnou mierou aj od správnosti uskladnenia. A ako teda semená správne uchovávať?
Na prvý pohľad semienko nerobí vlastne nič. Hoci to nie je viditeľné voľným okom, prebiehajú v ňom dôležité pochody. Pri živote ho udržuje dýchanie. Nebude mu teda zrejme jedno, v čom je uložené či aká teplota a vlhkosť sú v jeho okolí. Za niektorých podmienok v ňom životné pochody prebiehajú pozvoľna a naopak za iných rýchlo.
Pri vyššej vlhkosti a hlavne teplote vzduchu sa metabolizmus semien zrýchľuje. Semená majú tendenciu klíčiť alebo byť na klíčenie pripravené. Spotrebovávajú preto zásobné látky, čím sa znižuje percento klíčivosti. Vysoká vlhkosť môže navyše spôsobiť, že nakúpené semená splesniví.
Aj keď sa podmienky pre správne skladovanie môžu druh od druhu líšiť, treba pri ukladaní semien mať na pamäti dve zásady: vzduchotesnosť a chlad.
Semená, ktoré sme kúpili v uzavretom vrecúšku, výrobca vysušil na 7 až 9 %. Preto vrecko hneď po odobratí semien uzavrieme, aby semená nemohli zvlhnúť. V priestoroch s kolísavou teplotou a vlhkosťou sa semená prebúdzajú z vegetačného pokoja a potom hynú.
Je preto potrebné nájsť chladné (ideálne je 5-10 ° C) a suché miesto. Najlepšie je uzavrieť semená v uzatvárateľných miskách, skrutkovacích pohároch či iných nádobách, ktorých príslušenstvom sú padnúce viečka. Dovnútra môžeme pridať ešte látku absorbujúcu vzdušnú vlhkosť (napr. kremičitý granulát alebo silica gél). Nádoby so semenami potom môžeme uložiť napr. do chladničky alebo do studenej pivnice.
Dlhovekosť je u semien vlastnosť špecifická pre každý druh a je to dedičná záležitosť. Takže zatiaľ čo semená niektorých tekvicových rastlín si uchovávajú klíčivosť až 8 rokov, semená cibule či petržlenu si životnosť pri skladovaní uchovávajú podstatne kratšiu dobu.
Oplatí sa však (najmä pri kúpe drahších semien exotických rastlín) kupovať kvalitné semená od zavedených distribútorov. Vitalitu semien totiž ovplyvňujú aj podmienky, počas ktorých sa semená na materskej rastline vyvíjali. Predovšetkým majú vplyv na to, koľko zásobných látok sa v semenách vytvorí. Dôležité je tiež nakupovať mladé semená, kupovať semená na viac sezón nemá zmysel.