Banánovník - Musa sikkimensis - semená banánovníka - 3 ks
Banánovník Musa sikkimensis pochádza zo severovýchodnej Ázie, kde sneh i zima nie sú tabu.
Listy sú zelené a veľké a sú zvláštne tým, že majú červený pruh. Kvety sú červené, plody majú sladkú chuť.
Dorastá do výšky 4–6 m. Vzhľadom k jeho prirodzenému prostrediu sa jedná o mrazuvzdornú odrodu.
Ak chcete túto rastlinu pestovať vonku na záhrade a nie ako izbové rastliny, je dobré semienka zasiať hneď skoro zjari, keď už je pôda teplejšia.
Banánovník sa pestuje v skleníku alebo ako izbová rastlina, takže výsev je možný celoročne. Pre úspešné klíčenie treba vysievať čo najčerstvejšie semená.
Pred výsevom obal semien jemne narušte pilníkom a máčajte 2–3 dni vo vlažnej vode, ktorú môžete v priebehu tejto doby niekoľkokrát vymeniť. Semená potom vysievajte do výsevného substrátu do hĺbky 2 cm. Klíčenie je nepravidelné, trvá 1–6 mesiacov. Teplota v dobe klíčenia by sa mala pohybovať okolo 26–30 °C.
Banánovník je nenáročný na substrát, všeobecne mu vyhovuje ľahšia a priepustná pôda. V ideálnom prípade zmiešajte kompostovú zeminu, rašelinu a piesok v pomere 2:1:1.
Banánovník Sikkism je síce mrazuvzdorná odroda, ale jeho otužilosť sa týka predovšetkým jeho koreňov. Už okolo 5 °C sa jeho rast zastavuje. V -2 °C listy namŕzajú. Pri dlhodobých mrazoch namŕza a stráca aj stonku, ktorá obsahuje veľké množstvo vody. Počas tuhých mrazov polieha k zemi a na prelome mesiacov apríla a mája opäť vyrazí z nových púčikov.
Cez zimu je potrebné chrániť jeho korene mulčom a čo najlepšie zakryté. Potom môžete chrániť aj jeho nadzemné časti - účinné je použitie zimného záhradníckeho rúna. To, aká veľká časť rastliny sa počas zimy stratí však záleží na jej priebehu. Je však potrebné počítať s tým, že väčšina listov aj horná časť stonky mrazom podľahnú takmer stopercentne.
Pri veľmi tuhých zimách a nedostatočnom krytí môže celá rastlina vymrznúť. Treba mať stále na pamäti, že predsa len ide primárne o tropickú rastlinu, ktorá v prípade vonkajšieho pestovania vyžaduje v našich podmienkach viac starostlivosti.
Akonáhle začne banánovník rásť, je nutné mu dopriať veľa vody a primerané hnojenie.
Pokiaľ ho v lete budete premiestňovať von, potom mu doprajte polotienisté stanovište, pretože neznáša priame slnečné svetlo. Stanovište by malo byť dostatočne chránené pred vetrom.
Banánovník vyžaduje pravidelnú zálievku, bez premokrenia substrátu, ktoré by mohlo spôsobiť uhnívanie koreňov. V suchých miestnostiach mu doprajte aj rosenie na listy a 1x za 14 dní hnojenie hnojivom pre izbové rastliny. Na zimu hnojenie skôr obmedzte.
Banánovník najčastejšie kvitne tretím rokom a v tejto dobe sa neodporúča akékoľvek sťahovanie rastliny. Presadenie rastlín sa odporúča až v čase, keď korene prerastajú kvetináčom.