BIO Chilli Marseillais - Capsicum annuum - bio semená chilli - 7 ks
BIO odroda Marseillais patrí medzi mierne pálivé chilli. SHU je 0–500 jednotiek.
Odroda pochádza z regiónu Marseille v južnom Francúzsku a pýši sa naozaj veľkým výnosom.
Rastlina dosahuje výšku okolo 70 cm a plodí menšie papričky, ktoré dozrievajú zo zelenej farby po žltú.
Papriky majú vďaka svojej lahodnej chuti a nízkej pálivosti všestranné využitie.
Keďže sa jedná o menšiu odrodu, je možné toto chilli pestovať aj v nádobách. Prvé plody je možné pri včasnej výsadbe žať už v priebehu júna.
Semená v bio kvalite sú produktom ekologického poľnohospodárstva a sú vypestované podľa platných noriem EÚ.
S predpestovaním semien je vhodné začať už vo februári či v marci. Aby rastlina vyrástla a začala tvoriť plody, potrebuje 6 - 9 mesiacov, je preto nutné začať s pestovaním semien včas. Klíčenie trvá približne 2 - 3 týždne, ale u niektorých vyšľachtených odrôd aj 6 týždňov. Je dôležité byť trpezlivý. Teplota pre klíčenie je u tropických odrôd rodu chinense 24 - 32 °C, odrodám rodu annuum stačí teplota do 24 °C. Teplotu treba udržiavať konštantnú, preto nie je vhodné umiestňovať rastliny na okennom parapete. Papriky aj čili papričky sú svetlomilné rastliny, preto doprajte rastlinkám počas klíčenia dostatok svetla. Svetlo udržiava rastlinu vitálnu a zvyšuje odolnosť voči chorobám.
Najvhodnejšie je sadiť semená do špeciálneho substrátu pre chilli papričky, do hĺbky maximálne 0,3 cm. Substrát používame vždy sparený. Pôdu je nutné udržiavať dostatočne vlhkú, ale zároveň nie premokrenú. V tej sa rastlinám nedarí. V období dozrievania papričiek je vhodné zálievku obmedziť, aby sa zvýšila pálivosť plodov a zamedzilo sa ich popraskaniu.
S výsevom rastliny do vonkajšieho prostredia počkajte, keď skončia ranné mrazy. Odporúča sa približne druhá polovica mája. Nízke teploty rastlinu vyčerpávajú a spomaľujú jej rast. Ideálna teplota pre rast je približne 25 °C. Vysádzame na dostatočne slnečné miesto, prípadne do skleníka. Sú to rastliny, ktoré možno bez problémov vypestovať aj vo veľkom kvetináči na balkóne.
Vhodná je pre pestovanie hlinitopiesočnatá, humózna a prevzdušnená pôda, vždy ju odporúčame použiť sparenú. Nie je nutné prehnojenie pôdy, pre výživu rastliny je skôr dôležité, aby bol dostatočne rozvinutý jej koreňový systém. Tento problém môžete vyriešiť pomocou mykorízy, čo je technika pestovania, ktorá využíva symbiotický vzťah medzi rastlinou a hubami, ktoré zvyšujú priepustnosť výživných látok smerom k rastline. Ak plánujete pestovať rastliny v skleníku, je dobré prekypriť pôdu perlitom a na jeseň pohnojiť. Na to sa najlepšie hodí vermikompost (trus dážďoviek), prípadne môžete použiť slepačince, kravský či konský hnoj.