BIO cibuľa jarná žltá - Allium cepa - bio semená cibule - 500 ks
Cibuľa sa do sveta rozšírila zo západnej Ázie a dnes si varenie bez tejto druhej najrozšírenejšej zeleniny dokážeme len ťažko predstaviť.
Cibuľa jarná žltá je odrodou bežnej kuchynskej cibule v bio kvalite. Cibule sú guľovité, so žlto-hnedou šupkou.
Okrem toho, že tvorí základ desiatky jedál, konzumuje sa tepelne upravená aj surová a podporuje naše chuťové bunky, má tiež vplyv na naše zdravie.
Má vysoký obsah allicín a ďalších zlúčenín, vďaka ktorým zaisťuje prevenciu proti infekciám a slúži ako účinná dezinfekcia ústnej dutiny.
Preto ju často používame aj na liečbu pri prechladnutí. Ďalej obsahuje kyselinu listovú, vitamín C a zásobu železa.
Dokáže človeka nabudiť po všetkých stránkach, povzbudzuje chuť do jedla, zlepšuje náladu, pôsobí protizápalovo.
Semená v bio kvalite sú produktom ekologického poľnohospodárstva a sú vypestované podľa platných noriem EÚ.
Výsev sa robí buď v priebehu zimných mesiacov do skleníka alebo od apríla na vonkajší záhon. Hĺbka výsevu je približne 0,5 - 1 cm. Klíčenie trvá 2 – 4 týždne (záleží od odrody a podmienok na pestovanie). Ideálna teplota na klíčenie je 12 – 18 ºC. Spon 25 – 30 x 10 – 15 cm.
Cibuľa má rada teplé a slnečné stanovisko, prípadne polotieň. Pôda by mala byť piesčito-hlinitá, dobre priepustná a humózna. Mala by byť aj neutrálna alebo mierne zásaditá. Zvýšiť pH môžeme pomocou vápenca alebo dreveného popola, ktorý sa primieša do pôdy. V kyslých a ťažkých pôdach cibuľa ľahko podlieha chorobám.
Pri pestovaní cibule je treba myslieť na dostatočnú závlahu, ale nie prílišné premokrenie cibuliek, a taktiež na dobrý výber hnojiva. Cibuliam vyhovuje fosfor a draslík, naopak hnojivá s dusíkom či chlórom nie sú vhodné. Pokiaľ má cibuľa dobré podmienky, tak hnojenie nie je nutné.
Pri cibuli venujte pozornosť správnemu obdobiu zberu – u prezretých cibúľ sa častejšie vyskytujú choroby, predčasne zozbierané cibule sa zasa zle skladujú. Cibuľa sa zberá v dobe, kedy porast z jednej tretiny až polovice poľahne (spravidla koncom júla).
Zozbieraná cibuľa sa necháva preschnúť na záhone alebo zavesená vo zväzkoch. Keď začne zaschnutá vňať šušťať, dáva sa cibuľa na chladné a suché miesto, s teplotou 0 – 2 ºC.