BIO zeler buľvový Mars - Apium graveolens - bio semená zelera - 20 ks
Bio Zeler buľvový Mars je polo-skorá odroda, ktorá vytvára silné, hnedozelené buľvy s bielou dužinou.
Buľvy sú polovicou v zemi a druhá polovica je nad zemou.
Ide o rezistentnú odrodu voči chorobám. Zeler obsahuje éterické oleje a má vysoký podiel vitamínov.
Zeler sa hodí do polievok, omáčok, šalátov, varený alebo dusený. Môžeme použiť aj jeho listy - do polievok.
Pomáha udržovať stabilnú hladinu cukru v krvi, urýchľuje látkovú výmenu, pomáha pri reumatických a cievnych ťažkostiach.
Semená v bio kvalite sú produktom ekologického poľnohospodárstva a sú vypestované podľa platných noriem EÚ.
Semená zeleru je nutné predpestovať. Vzhľadom k dlhej vegetačnej dobe je treba začať už vo februári. Semená vysievame do perlitu či substrátu pre výsev. Doba klíčenia je asi 2 – 4 týždne (niekedy i viac), pri teplote 15 – 20 ºC. Dobré je rastliny presadiť dvakrát – raz do sponu 2 x 3 cm a po ich zosilnení do sadbovačov, pričom pri druhom presádzaní sa skracujú korienky o 1/3, aby sa poriadne zahustili.
Presádzanie na vonkajšie stanovisko sa vykonáva až v čase, kedy je vonku dostatočné teplo (najskôr v druhej polovici mája). Akákoľvek teplota pod 10 ºC by spôsobila rast kvetu namiesto buľvy, a úrody by ste sa nedočkali. Dobré je pred presadením zvykať rastlinky na chladnejšie podnebie – napr. ich cez deň nechávať vonku. Taktiež je vhodné po presadení prekryť rastliny netkanou textíliou.
Stanovisko by malo byť slnečné s hlinitou humóznou pôdou. Zeler je veľmi náročný na živiny a obsah vápnika v pôde. Je nutné ho prihnojovať hnojivom na koreňovú zeleninu. Vhodnou predplodinou sú strukoviny, naopak sa mu nebude dariť v pôde, kde bola pestovaná iná koreňová zelenina. Odporúčaný spon je 50 x 50 cm.
Menšie buľvy môžete zberať už v priebehu júla. Hlavný zber však prichádza v septembri. Zeler môžete uchovávať v piesku v pivnici, očistený od koreňového systému. Listy sa dajú sušiť alebo uchovávať v mrazenom stave, kedy si zachovávajú dlhšie svoju arómu.