Brokolica má toľko vápnika ako mlieko, skúste si ju vypestovať
Jej pôvod je zrejme v Stredomorí, pochádza z oblasti Apeninského polostrova, kde ju pestovali Etruskovia už dlho pred príchodom talianskych kmeňov. Bola vyšľachtená z pôvodnej planej hlúboviny, ktorá je aj predchodcom kapusty, kalerábu, karfiolu a kelu. Vďaka komplexu obsiahnutých látok sa jednoznačne radí do kategórie ""superzdravých"" zelenín.
Aby brokolica prospievala, vyžaduje priepustné hlinitopiesčité pôdy s dostatkom vápnika a dostatok výživy. Nebojte sa ju preto prihnojiť komplexným hnojivom aj v priebehu rastu. Tam, kde ste v predchádzajúcich rokoch pestovali iné kapustovité zeleniny - kapusta, kel, kaleráb, nepestujte teraz brokolicu, trpí rovnakými chorobami a rovnakými škodcami ako jej príbuzní. Bežne pestujeme dve základné formy brokolice.
- Brokolicu karfiolovú (napr. Lucia F1, Lord F1, Fellow F1), ktorá tvorí veľkú stredovú ružicu.
- Brokolicu výhonkovú (napr. Vitamina, Calabrese), ktorá má stredovú ružicu menšiu, rastlina je vetvená a tvorí množstvo drobných postranných ružičiek.
Výsev brokolice
Brokolici sa najlepšie darí pri teplote od 10 do 25 °C (je plodinou chladných období), letné horúčavy spôsobujú predčasný vývoj kvetných pukov a rastlina rýchlejšie vykvitá. Najbežnejším termínom výsevu a výsadby brokolice je skorá jar, žne sa v júni. Vegetačná doba je krátka (70-90 dní), a tak je možné pestovať brokolicu aj pre jesenné úrody, s výsevom do polovice júla a výsadbou do začiatku augusta.
Ak sú rastliny brokolice otužené, znesú na jeseň mráz až do -5 °C, tak možno často ružice zberať ešte aj v novembri. Ružice musia byť pri zbere plne vyvinuté a musia sa začať jemne uvoľňovať. U väčšiny odrôd sa po zbere vrcholovej ružice vyvinú z púčikov v pazuchách listov ružice postranné, sú menšie, ale rovnako krehké a chutné ako ružice hlavné.
Ak vysievate brokolicu priamo na záhon, strážte ju pred napadnutím skočkami (sú schopné zdecimovať vyklíčené rastlinky v priebehu jedného dňa). Skočkam neprospieva vlhko, za to prospieva klíčiacej brokolici, udržujte preto pri klíčení povrch pôdy vlhký. Výsev môžete tiež prekryť netkanou textíliou. Poruchou vývoja je u brokolice rovnako ako u karfiolu ""vyslepnutie"" ružíc. Príčinou môže byť poškodenie vegetačného vrcholu muškou kapustovou alebo môže byť spôsobené nedostatkom molybdénu v kyslých pôdach.
Brokolica je bohatá na vitamíny C a E, vitamín B1 a B2, kyselinu listovú, minerály (draslík, vápnik, fosfor a síru), vlákninu, flavonoidy, tiež má nízky obsah cukrov a tukov, čo z nej robí potravinu nielen veľmi zdravú, ale aj diétnu. Brokolica výrazne ochraňuje ľudský organizmus proti voľným radikálom, toxickým a rakovinotvorným látkam. Významnú úlohu pri nej hrajú glukosinuláty, tj. sírne zlúčeniny s výrazným preventívnym účinkom proti nádorovému bujneniu.