Céder himalájsky - Cedrus deodara - semená cédra - 10 ks
Cédre sú majestátne stromy, ktoré zatraktívnia každú záhradu, pretože majú nepravidelnú stavbu širokej koruny.
Céder himalájsky pochádza z Nepálu, kde rastie vo výške okolo 3000 m n.m.
V jeho prirodzených podmienkach dorastá do výšky okolo 60 m.
U nás pri vhodných podmienkach dorastie do cca 10 m. Je mrazuvzdorný.
Céder himalájsky je najpôvabnejší zo všetkých druhov cédrov, pretože jeho stavba je pyramidálna a nepravidelná.
Ihličie má dlhé až 5 cm, tmavo zelené. Šišky sú fialovej farby.
Cédrové drevo sa využíva v drevárskom priemysle a pre jeho vysoký obsah aromatických látok nachádza uplatnenie taktiež v ajurvédskej medicíne.
Semená cédra nemajú tak vysokú klíčivosť a pre jej zvýšenie je nutné pred výsevom semená dobre pripraviť. Ideálna doba pre výsadbu je od apríla do mája a pred tým je nutné min. 3 mesiace semená stratifikovať.
Najprv sa namočia do teplej vody na 3 dni. Vodu vymieňajte každý deň. Potom sa semená zmiešajú s vlhkým pieskom či rašelinou a uložia do chladničky. Pokiaľ je stratifikácia správne urobená, semená už pred výsevom začnú pomaly klíčiť. Semená sa vysádzajú do hĺbky 1 – 2 cm. Doba klíčenia je spravidla 4 – 6 týždňov.
Cédru sa bude dariť na slnečnom a chránenom stanovisku. Všeobecne je problém pestovať tieto rastliny v našich podmienkach, pretože sú náchylné na studený vietor, neskoré ranné mrazy či tuhé mrazy. Taktiež neznesú presádzanie, striedanie teplôt a prílišné vlhko.
Pokiaľ ale céder vonku vydrží prvých pár rokov, potom už bez problémov znesie i naše podnebie. Pôda by mala byť dostatočne priepustná, hlboká, mierne kyslá. Vhodné sú piesčité či piesčito-hlinité pôdy. Na povrch rozprestrite vrstvu mulčovacej kôry. V zime je nutné celú rastlinu zakryť jutou či netkanou textíliou. Stromček možno premrzne a opadá, ale na jar by mal znova obraziť.