Cibuľa obrovská Kelsae - najväčšia cibuľa sveta - Allium cepa - semená - 100 ks
Táto cibuľa bola vypestovaná v Škótsku a patrí svojou váhou - až 4 kg - k najväčším cibuliam sveta.
Bola zapísaná do Guinessovej knihy rekordov.
Ide o neskorú odrodu, ktorá tvorí cibule s veľkosťou 40 cm.
Je to skôr rarita a nebýva bežne pestovaná na kuchynské spracovanie.
Napriek tomu ide o veľmi chutnú, stredne korenistú odrodu, s dlhou dobou skladovateľnosti.
Výsev sa robí buď v priebehu zimných mesiacov do skleníka alebo od apríla na vonkajší záhon. Hĺbka výsevu je približne 0,5 - 1 cm. Klíčenie trvá 2 – 4 týždne (záleží od odrody a podmienok na pestovanie). Ideálna teplota na klíčenie je 12 – 18 ºC. Spon 25 – 30 x 10 – 15 cm.
Cibuľa má rada teplé a slnečné stanovisko, prípadne polotieň. Pôda by mala byť piesčito-hlinitá, dobre priepustná a humózna. Mala by byť aj neutrálna alebo mierne zásaditá. Zvýšiť pH môžeme pomocou vápenca alebo dreveného popola, ktorý sa primieša do pôdy. V kyslých a ťažkých pôdach cibuľa ľahko podlieha chorobám.
Pri pestovaní cibule je treba myslieť na dostatočnú závlahu, ale nie prílišné premokrenie cibuliek, a taktiež na dobrý výber hnojiva. Cibuliam vyhovuje fosfor a draslík, naopak hnojivá s dusíkom či chlórom nie sú vhodné. Pokiaľ má cibuľa dobré podmienky, tak hnojenie nie je nutné.
Pri cibuli venujte pozornosť správnemu obdobiu zberu – u prezretých cibúľ sa častejšie vyskytujú choroby, predčasne zozbierané cibule sa zasa zle skladujú. Cibuľa sa zberá v dobe, kedy porast z jednej tretiny až polovice poľahne (spravidla koncom júla). Zozbieraná cibuľa sa necháva preschnúť na záhone alebo zavesená vo zväzkoch. Keď začne zaschnutá vňať šušťať, dáva sa cibuľa na chladné a suché miesto, s teplotou 0 – 2 ºC.