Cykas japonský - Cykas revoluta - semená cykasa - 2 ks
Ako už napovedá názov, tento cykas pochádza z južného Japonska. Je jedným z najkrajších cykasov.
Rastie na vápencových slnečných miestach.
Cykasy patria k najstarším rastlinám na svete a objavili sa po prvý krát pred 250 miliónmi rokov.
Cykasy japonské sú dlhoveké rastliny, vek niektorých sa odhaduje na 2000 rokov.
Pre mnoho prehistorických prvkov bývajú označované ako žijúce fosílie.
Aj keď to tak nevyzerá, nie je to v skutočnosti palma, aj keď tam býva zaraďovaný.
Cyklasy sú radené medzi stredne vysoké palmy.
Rastlina dorastá do výšky až 5 m, jej listy sú tvrdé a tmavo zelené.
Pestovanie je náročnejšie, ale keď vynaložíme trocha snahy, určite nás odmení krásny Cykas.
Pred výsevom semien je nutné odstrániť farebnú šupku, lebo obsahuje látky, ktoré bránia vyklíčeniu. Potom sa semená máčajú 48 hodín vo vlažnej vode. Semená treba zasadiť do substrátu do polovice ich veľkosti. Nutné je zabezpečiť patričnú vlhkosť substrátu, vlhkosť vzduchu (90 %) a vysokú teplotu pri klíčení (až 30 °C). Tieto podmienky sa ťažko splnia, preto je vhodné nechať semená klíčiť vo vyhrievanom skleníku alebo v miniparenisku v interiéri. Dôležité je substrát spariť, aby sa zabránilo plesniveniu semien. Ideálne je nechať klíčiť semienka v piesku, perlite alebo v kokosových vláknach. Pri klíčení je potrebná veľká trpezlivosť, pretože doba klíčenia je veľmi nepravidelná a pohybuje sa od niekoľko týždňov do niekoľkých mesiacov.
Cykasy je nutné pestovať v hlbokom kvetináči, kde bude v substráte zakrytý celý krčok koreňa. Pestuje sa v zmesi hliny spojenej so štrkom, perlitom alebo napr. antukou. Dôležité je, aby bol substrát dosť priepustný. Na dno kvetináča dajte drenáž zo štrku, keramzitu či iného materiálu.
Stanovisko musí byť dostatočne slnečné, a to hlavne od jari do jesene. Dostatok svetla zabezpečí kvalitné listy.
Rastlina ďalej vyžaduje teplo a pravidelnú zálievku. Od jari ju tiež prihnojujte, napr. Kristalonom pre okrasné dreviny.
Aj napriek tomu, že niektoré druhy cykasov dobre odolávajú nízkym teplotám, i pod bodom mrazu, neodporúča sa ich nechávať cez zimu vonku. Je vhodné ich pestovať v miestnosti pri teplote 2 – 10 °C. V zime znížte zálievku a vynechajte hnojenie. Pokiaľ sa stane, že v zime začne cykas vytvárať nové listy, je nutné ho preniesť do miestnosti s dostatkom svetla, aby sa listy nedeformovali.