Egrešovec oblý - Averrhoa carambola - semená egrešovca - 5 ks
Egrešovec oblý, známy aj pod názvom karambola, je exotický strom, dorastajúci v prirodzenom prostredí do výšky 6–9 m.
Rastlina má fialové alebo červené kvety, ktoré vyrastajú v bohato rozkonárených súkvetiach priamo z hrubších konárov.
Vyznačuje sa špecifickými plodmi v tvare hviezdice. Farba plodov je žltozelená.
Majú osviežujúcu sladkokyslú chuť a vysokú výživovú hodnotu.
Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, železa, ďalej minerálov a bohaté sú aj na kyselinu šťaveľovú.
Drevo tejto rastliny sa využíva na výrobu nábytku a listy sa používajú v tradičnej medicíne na úľavu od bolesti hlavy, pri kiahňach a pod.
Plody sa konzumujú surové, pridávajú sa do ovocných šalátov, pripravujú sa z nich šťavy a zdobia sa nimi nápoje a jedlá.
V Ázií sa nezrelé plody nakladajú alebo sa z nich pripravuje čatní a želé.
Karambola je pestovateľsky pomerne nenáročná rastlina a v domácom prostredí ju môžete pestovať a vysievať prakticky celoročne. Semená sa vysievajú na bežný substrát, ktorý môže byť zjemnený perlitom alebo pieskom. Semienka len jemne zahrňte zeminou. Klíčenie trvá cca 2 – 3 týždne pri teplote 25 – 30 °C.
Dôležité je vybrať rastlinke správne miesto na pestovanie – mladé rastliny sú veľmi citlivé na presádzanie a aj na chemické postreky. Stanovisko by malo byť celoročne dostatočne slnečné a teplé. Pri poklese teplôt pod 18 °C karambola zväčša uhynie. Ideálna teplota je 22 °C a vyššia. Rastline neprospieva ani striedanie sucha a vlhka, vetranie atď. Taktiež letnenie tejto rastliny je vylúčené, pretože ani cez leto u nás nie sú vhodné podmienky pre pestovanie vonku. Ak máte k dispozícii skleník alebo fóliovník, môžete rastlinku dať cez leto tam.
Pôda by mala byť kyprá a bohatá na živiny. Vhodná je napr. zmes rašeliny, piesku a kompostu.
Karambolu pravidelne hnojte (cca 4 x ročne) a doprajte jej pravidelnú zálievku tak, aby koreňový bal úplne nevyschol. Vyšší prísun vody poskytnite rastline len v čase zrenia plodov.
Počítajte s tým, že karambola pestovaná zo semien plodí neskôr než je tomu u štiepených rastlín. Prvých plodov sa dočkáte za 6 – 8 rokov.