Exotické ovocie nemusíte kupovať len v obchodoch, je možné pestovať aj doma
Cudzikrajné plody môžete mať z vlastnej úrody. Pusťte sa sami do pestovania exotických druhov rastlín aj doma. Niektoré druhy ovocia z exotických končín dokonca znášajú dobre aj naše zimy, skúsiť môžete pestovať napríklad hrušky nashi alebo paw – paw.
Nashi - ázijská hruška
Nashi sa už dávno stala súčasťou ovocného sortimentu obchodov. Aj v našich podmienkach je odolná voči mrazom dosahujúcim až -25 °C. Pôvodom je z východnej Ázie, kde je tiež hojne šľachtená.
Jasne žlté plody sú pevné, guľovité, veľmi šťavnaté. Chuť pripomína jemne korenistú hrušku s ananásovou arómou. Koruna stromu je pretiahnutá, vysoká približne ako stredná jabloň, asi 5 až 10 metrov.
Listy majú pílovitý okraj a sú podlhovasto vajcovité. Nashi kvitne od apríla a podobne ako ostatné hrušky, tvorí aj ona, chocholíky bielych kvetov. Je samosprašná, opeľuje ju hmyz. Najkvalitnejšie je ovocie z vrúbľovaných stromov. Vysádzame ich do pôdy priepustné, humózne, dobre živné, zvlášť náročné ale nie sú.
Paw-paw - indiánsky banán
Naše klimatické podmienky znášajú dobre, nevadia mu mrazy do -28 ° C, a pretože pomerne neskoro pučia, nezničia ho ani jarné mrazy. Kvitne fialovými kvetmi, opeľované sú muchami a vetrom, listy sú dlho eliptické.
Je cudzoprašný, pestujeme preto vždy niekoľko rastlín. Kvitne dva až tri týždne. Plody sú voskovo zelené, podlhovasté, dozrievajú na jeseň (zmäknú a silne začnú voňať). Semená sú nejedlé.
Plody majú za zrelosti krátku trvanlivosť. Dužinu vyjedáme lyžičkou, chuť je podobná banánu a mangu, výrazne sa líši podľa kultivaru. Má viac bielkovín ako väčšina ostatných druhov ovocia. Vysádzame ich na slnečné stanovište, s výživnou, hlbokou a priepustnou pôdou.
Papája obyčajná
Vzhľadovo táto tropická rastlina pripomína palmu, a hoci vyzerá ako strom, má podobne ako banánovník drevnatúcu lodyhu, je teda bylinou. Pestuje sa najmä v trópoch po celom svete. Papája je vytrvalá bylina, ktorá plodí niekoľko rokov po sebe.
V krajinách pôvodu dorastá až desaťmetrovej výšky, štruktúru stonky vytvárajú jazvy po opadaných listoch (tie sú dlho stopkaté, veľké, dlanidielne, zhora lesklé). Plody sú dužinaté bobule, vo vnútri ktorých je veľa čiernych semien.
Dužina je žltej až sýtooranžovej farby, obsahuje množstvo vitamínov (A, B a C) a minerálov (draslík, vápnik, železo či fosfor), rovnako ako enzým papaín, ktorý podporuje trávenie. U nás ju môžeme pestovať ako prenosnú rastlinu.
Potrebuje jasné rozptýlené teplo, vysokú vzdušnú vlhkosť a pravidelnú zálievku. V zime, kedy je krátky deň, zálievku obmedzíme, pri preliatí rastlina zhodí listy. V lete s vodou naopak nešetríme. V zime teplota nesmie klesnúť pod 15 °C.
Ak chceme, aby plodila, musíme ju pestovať v skleníku, kde je možné docieliť podmienky podobné trópom, teda vysoké teploty a vzdušnej vlhkosti. Niektorí pestovatelia však žnú plody aj v bytoch, sú ale menšie. Zeminu vyžaduje humóznu, výživnú, pre tropické rastliny.