Papája
Papája je exotickou drevinou s domovom v južnom Mexiku a Guatemale. Dnes sa však pestuje prakticky vo všetkých tropických oblastiach sveta, najmä v Strednej a Južnej Amerike.
Strom, na prvý pohľad silno pripomína palmu, rastie až do výšky 10 metrov, ale dnes už existujú kultivované druhy dorastajúce len do výšky 2 metrov. Plodom je až 10 kg vážiaca bobuľa podobná tekvici.
Základom tohto plodu je silná dužina, v ktorej sa nachádzajú tisíce čiernych semien. Celý plod prestupujú tzv. mliečnice, z ktorých po narezaní vyteká biela tekutina zvaná latex. Tá sa využíva v kozmetickom priemysle alebo pri výrobe žuvačiek.
Napriek tomu, že papája je veľmi teplomilná drevina, ktorá len veľmi ťažko znáša teploty nižšie než 15 °C, je možné úspešne ju pestovať aj u nás. Základ tvorí teplo a vlhko, je nutné papáji dopriať teploty okolo 20 °C a pravidelnú zálievku.
V letnom období je možné ju krátkodobo pestovať aj pod šírym nebom. V prípade úspechu sa dokonca dočkáte aj plodov, i keď budú prirodzene o trochu menšie než tie v supermarketoch.
Plody papáje sú bohaté na vitamíny A, B a C, draslík, vápnik alebo železo. Okrem toho obsahujú látku papaín, ktorá rozkladá bielkoviny a pomáha pri trávení.