Hoci už december klope na dvere, na záhrade sa práca stále nájde
Keďže ešte stále nezačalo mrznúť a počasie je vcelku priaznivé, možno na záhrade dokončiť niektoré jesenné práce, novo vysadené dreviny si zaslúžia kontrolu a starostlivosť, môžete si tiež zaistiť čerstvé zimné vitamíny, začať s výsevom pelargónií.
Najmä vždyzelené kríky a ihličnany v zime smädom a za mrazivého počasia často trpia suchom - každému stromčeku či kríku doprajte aspoň 10 litrov na jednu zálievku, aby sa voda dostala do hlbších vrstiev pôdy, ku koreňom.
Opadavé stromy a kríky vďaka zhodeniu listov výrazne spomalia všetky životné pochody, nevyparujú už vodu listy a majú preto malú spotrebu. Ak napadne sneh a ak je ho veľké množstvo, treba ho, najmä ak je mokrý a ťažký, striasať z mladých stromčekov, aby nepolámal vetvy.
Ihličnany pred príchodom zimy zviažeme do kužeľov. Kríky, ktoré by sneh mohol rozlomiť, sa schovávajú pod prístrešky. Proti okusu zveri chránime stromčeky aj vínnu révu na viniciach.
Kým začne poriadne mrznúť
- vypliť a doryť záhony,
- pre rýchlenie do kvetináčov odkopnúť trsy bylinky a umiestniť ich na teplejšie svetlé miesto,
- pohrabať lístie,
- prehádzať kompost
Jazierko s rybami nenechajte zamrznúť. Ak nie je zem premrznutá, môžeme vykopať jamy na jarnú výsadbu drevín. Na jar si ušetríme prácu, jamy budú pre stromčeky dokonale pripravené, pretože steny sa dôkladne okysličia. Ak sú sadenice kontajnerované, je možné ich vysádzať dokonca aj teraz, pokiaľ ich potom dôkladne zamulčujeme a chránime.
V decembri je možné rýchliť žeruchu, vňaťový petržlen a ďalšie bylinky, vňaťovú cibuľu aj čakankové puky. V kuchyni tak bude stále dostatok čerstvých zdrojov vitamínov. Niektoré druhy vytrvalej zeleniny je možné na záhonoch pestovať aj v zime.