×
Vyhľadávanie v blogoch

Hrach siaty – aké druhy vysiať a ako na jeho pestovanie?

Hrach siaty (Pisum sativum) je jednoročná popínavá rastlina z čeľade bôbovitých, u nás sa najčastejšie pestuje hrach dreňový a cukrový. Aký je medzi nimi rozdiel?

Dreňový hrach - zo strukov sa vyberajú nezrelé zrná, ktoré sa používajú najmä na konzervovanie a do zeleninových mrazených zmesí, na priamy konzum aj do šalátov, polievok atď.

Cukrový hrach - nezrelé, sladké a krehké ploché struky nemajú vnútornú pergamenovú blanu a tak sa dajú jesť celé. Hrach patrí k najstarším kultúrnym plodinám, pôvodom je z východnej oblasti Stredomoria, ale dnes sa vo veľkom pestuje v celom miernom pásme.

Hrach siaty dreňový Oskar

Veľmi skorá odroda s dlhými asi 10cm strukami, v ktorých nájdeme 10 až 12 veľkých šťavnatých zŕn. Dorastá do výšky 60 až 80 cm, rastliny sú silné, bohato olistené, so svetlozelenými listami.

Hrach dreňový Ambassador

Neskorá odroda dosahujúca výšku 80 cm, struky obsahujú 8–9 zŕn stredne zelenej farby. Je určený na priamu spotrebu.

Cukrový hrach Ambrosia

Stredne skorá klasická odroda s bielymi kvetmi a plochými, krehkými strukmi, ktoré sa konzumujú celé. Hodí sa na varenie aj na nakladanie.

Cukrový hrach Sweet Horizon

Poloneskorá odroda, dorastá do výšky 60 cm, na jedenie sa používajú celé veľké ploché struky o dĺžke 9–10 cm s nedozretými semenami buď surové, alebo varené ako príloha. Vyznačujú sa veľmi sladkou chuťou.

Hrach nie je na pôdu príliš náročný, uprednostňuje stredné a ľahšie nezaburinené pôdy. Dobre znáša chlad, preto ho môžeme vysievať už od marca.

Z chorôb hrach ohrozuje antraknóza, hnedá škvrnitosť, suchá koreňová šarlach, pleseň a múčnatku, preto používame kvalitné osivo, ktoré je namorené, prípadne naočkované biologickými prípravkami, ktoré zaistia hrachu prírodnú ochranu pred cudzopasnými hubami.

Hrach musí mať hlbší výsev, poliehavé hrachy vysievame do riadkov 25 - 30 cm od seba, v riadkoch po jednom na vzdialenosť 3 - 5 cm, do hĺbky 4 - 5 cm, semená šplhavých odrôd vysievame do hniezd po 3 až 4 zrnách, do hĺbky 4–5 cm a hniezda kladieme 10–15 cm od seba.

Pnúcim odrodám musíme pripraviť oporu

Zber predĺžime postupnými výsevmi. V prípade dlhodobého sucha výdatne zavlažujeme. Na rovnakom pozemku hrách pestujeme po 4 rokoch, ale odporúčaný je radšej šesťročný cyklus.

Hrach patrí medzi veľmi zdravú zeleninu. Obsahuje veľké množstvo vitamínov (predovšetkým skupiny B) a minerálnych látok, ako je draslík, fosfor, horčík, meď a vápnik, taktiež vitamín C, ktorý je najdôležitejším antioxidantom a rovnako tak aj množstvo karoténu (provitamín A).

Má tiež vysoký obsah lecitínu a ten dokáže v krvi rozpúšťať cholesterol a nezdravé tuky. Je bohatým zdrojom rastlinných bielkovín a rastlinnej vlákniny.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa