Je čas myslieť na nasledujúce rozkvitnuté leto. V septembri a októbri vysadzujeme ľalie.
Záhrade dodajú nádych exotiky, môžu sa sadiť do nádob, sú krásnou dekoráciou interiérov. Ľalie sú mrazuvzdorné, a ak im doprajeme všetko, čo potrebujú, vydržia niekoľko rokov. Vyberať môžete z rôznych veľkostí (nízke alebo vysoké). Kombinácie viacerých druhov, môžu kvitnúť od mája do polovice augusta a svojou rozmanitosťou farieb a tvarov kvetu oživia vašu záhradu. Spolu s ružami sú jedným z celosvetovo najpestovanejších kvetín.
Delíme ich do niekoľkých skupín, ktoré majú rôzne nároky na pestovanie. Medzi najobľúbenejšie patria ázijské, čínske a L. A. Hybridy. Novošľachtené druhy sú odolnejšie proti chorobám, lepšie prispôsobené záhradným podmienkam, ale hlavne s nádhernými kvetmi rôznych farieb a ich kombinácii.
Väčšina pestovaných druhov vyžaduje:
- Neutrálnu až kyslú pôdu (niektoré kultivary však tolerujú alebo vyžadujú i vápenitú) zároveň vzdušnú a výživnú.
- Ľalie neznášajú premokrenie, pri výsadbe im zaistíme dôkladnú drenáž. Dobrá priepustnosť substrátu a zaistenie primeranej zálievky sú veľmi dôležité, aby nám v pôde neuhynuli.
- Cibule sadíme od konca septembra do konca októbra, prípadne skoro na jar (začiatok marca).
- Pred výsadbou je odporúčané namoriť cibule fungicídnymi prípravkami.
- Substrát udržujeme stále mierne vlhký, nie však trvalo mokrý. Ľaliám neprospieva ani dlhšie sucho. Cez leto je dobré pôdu mulčovať (kôrou, štiepkou, apod.), počas horúčav mulčovaním zabránime príliš rýchlemu vysušeniu pôdy.
- Pri novej výsadbe pridáme do substrátu kvalitný, dobre vyzretý, výživný kompost, nikdy nepoužívame čerstvý hnoj.
- Cibule vyžadujú hlbšiu výsadbu. Všeobecne platí, že by mali byť vysádzané do hĺbky okolo dvojnásobku (druhy tvoriace korene pod cibuľou), až trojnásobku svojho priemeru (druhy tvoriace korene nad cibuľou).
- Stanovište im vyhovuje slnečné až polotienisté.
- Aj keď sú mrazuvzdorné, na zimu by sa mali vysadené cibule chrániť nástielkou (z čečiny či lístia).
- Chúlostivejšie odrody je lepšie na zimu vybrať z pôdy a cez zimu ich nechávať na chladnom mieste vo vlhkej zmesi rašeliny s pieskom. Nebudú tak vystavené dlhodobo premokrenej zemine počas roztápania snehu a neuhynú im cibule.
- Kvitnúce rastliny pravidelne hnojíme.
- Odkvitnuté kvety priebežne odstraňujeme a po odkvite odrežeme celú stonku tesne nad zemou.
- Pri výskyte škodcov (ľaliovník obyčajný, vrtalka ľaliová, strapky, vošky) použijeme postrek príslušnými insekticídmi, prípadne zdravotne nezávadnými prípravkami na báze oleja. Z chorôb napádajú ľalie rôzne plesne a hniloby, najčastejšie je to pleseň sivá a hniloba cibuliek, spôsobená nadmernou vlhkosťou. Rastliny chránime postrekmi, protiplesňovými prípravkami a zaistením primeranej zálievky a dobrého odvodu nadbytočnej vody. Rastliny môžu byť napadnuté i vírusovými chorobami, prejavujúcimi sa rôznymi farebnými zmenami na listoch a kvetoch, deformáciami a celkovo slabším rastom rastlín, tie sú, bohužiaľ, neliečiteľné a rastliny je nutné zlikvidovať.