Kiwano, rohatý melón alebo aj africká uhorka
Kiwano pochádza z južnej a strednej Afriky kde rastie voľne. Zdomácnelo v Austrálii a na Novom Zélande, odkiaľ pochádza aj jeho názov, ktorý bol pôvodne obchodnou značkou jedného novozélandského producenta.
Je to rýchlorastúca liana patriaca do čeľade tekvicových, príbuzná vodných melónov. V našich podmienkach je možné tieto exotické plody vypestovať v skleníku podobne ako skleníkové uhorky. Úponky s výhonkami dosahujú dĺžku až niekoľko metrov. Celá rastlina je porastená mierne pichľavými chĺpkami.
Kvety aj listy sú veľmi podobné uhorke
Plod je žltooranžový, porastený krátkymi pichľavými ostňami. Vnútri je plod rozdelený na „komôrky“ s zelenkastou rôsolovitou dužinou, v ktorej sa nachádza množstvo žltých semien. Chuť má sladkú, veľmi šťavnatú, podobnú kivi aj melónu. Na jednej rastline vyrastie niekoľko plodov o váhe medzi 200 – 300 g.
Semená vysievame koncom februára do kvetináčov. Keď semenáčiky zosilnejú prepicháme ich na konci mája do skleníka. Kiwano vyžaduje kyprú pôdu, bohatú na živiny, dostatok závlahy a slnečných lúčov.
Rastliny sa bohato rozrastajú a vetiev, volíme teda pri výsadbe široký spôn min. 80 x 80 cm, radšej však väčší. Výhonky vyväzujeme rovnako ako pri uhorkách na konštrukcii.
Môžeme ich pristrihnúť, keď dosiahnu dĺžku cez jeden a pol metra. Plody zberáme od začiatku septembra do príchodu mrazov, ktoré ukončia veľmi rýchlo život týchto subtropických rastlín. Na konzumáciu zbierame iba dobre vyzreté plody.
Rastliny môžu postihovať rovnaké choroby ako uhorky. Dbáme preto na prevenciu plesní a v prípade potreby rastliny ošetríme fungicídnymi prípravkami.
Plody sa hodia do zeleninových šalátov, ako príloha k mäsu, pozdĺžne rozkrojený plod je možné aj dosladiť, pokvapkať citrónovou šťavou a podávať so šľahačkou ako lahodný ovocný dezert.