Lopúch nielen dobre chutí, ale spomaľuje starnutie a čistí krv
Tiež ste v detstve používali listy lopúcha ako dáždnik? Alebo ste po sebe s kamarátmi hádzali ježaté guličky, ktoré sa tak dobre zachytávajú na oblečení alebo vo vlasoch. Kvety vo váze v kombinácii s inými lúčnymi rastlinami vytvárajú pôsobivé dekorácie.
Vo voľnej prírode ho nájdete všade okolo ciest a plotov, v priekopách aj na lúkach. Aby ste ho však nemuseli hľadať a riešiť, či nebol náhodou postriekaný napríklad nejakou chémiou z vedľajšieho poľa, ľahko si ho vypestujete sami.
V Číne a v Japonsku sa lopúch považuje za lahôdku – konzumujú sa chrumkavé, čerstvo vyrastené výhonky, olúpané stopky nahradia inú zeleninu (možno ich jesť surové alebo uvariť podobne ako špargľa. Dreň má jemnú orieškovú chuť).
"Najviac liečivých účinkov z celej rastliny majú asi jeden meter dlhé korene, ale len v prípade, ako rastlina prvýkrát vykvitne. Zbierajú sa od jesene do jari ďalšieho roka."
Lopúch miluje piesočnatohlinité pôdy s dostatkom humusu, naopak nevhodné sú pôdy kyslé, ktoré vysychajú. Možno ho pestovať v hrúbkoch či riadkoch. Osivo vysievame na jar do hĺbky zhruba 1 centimeter. Počas vegetácie sa vykonajú dve proorávky, jedna po vyrazení lopúcha, druhá asi za 14 dní.
V našich podmienkach sa darí trom druhom lopúchov - lopúcha plstnatému, lopúchu väčšiemu a lopúchu menšiemu. Všetky tri druhy majú nielen podobný vzhľad, ale aj zdravotné účinky, takže ich pri zbere netreba rozlišovať. Na liečivé účely sa zbiera koreň, ktorý sa vykopáva skoro na jar, skôr ako rastlina vyženie listy, okrem neho je možné použiť ešte mladé listy a semená.
Rastlina je bohatá na vlákninu, vitamín B6, horčík a draslík, obsahuje silice, inulín, triesloviny a ďalšie minerálne látky. Vďaka tomuto zloženiu má lopúch skvelé prečisťujúce účinky na celé telo - dokáže čistiť krv, zbaviť ju toxínov aj stôp ťažkých kovov, zlepšuje funkciu lymfatického systému, vyvoláva potenie, pôsobí preháňavo a pomôže aj so zadržiavaním vody, dokonca dokáže mierne rozpúšťať močové a žlčové kamene.
Okrem toho upravuje zažívanie a znižuje hladinu cukru v krvi, podporuje činnosť sleziny. Má protizápalové účinky, uplatní sa tak pri liečbe rôznych kožných problémov – proti plesniam, kožným vredom aj mastnej pleti, rovnako ako pri liečbe angíny. Podrvené listy lopúcha priložte na opuchy, zaberú aj na svrbiacu vyrážku či modrinu. Vďaka svojej schopnosti zbaviť telo toxínov spomaľuje starnutie.
Lopúch je známy priaznivými účinkami na rast vlasov
Pomáha proti vypadávaniu, pri lupinách aj pri ich mastení. Opticky dokonca zväčšuje ich objem. Odvar teda rozhodne vyskúšajte. Budete potrebovať 5 lyžíc koreňa lopúcha (alebo mladých listov), 5 lyžíc vňate žihľavy, 3 lyžice listov brezy, 3 lyžice listov (oplodia) z orecha a 2 lyžice kvetov harmančeka.
Okrem lopúcha všetky bylinky zmiešame, ak máme koreň, privedieme do varu pol litra vody a jednu lyžicu koreňa 3 až 5 minút povaríme. Listy lopúcha nevaríme, len ich sparíme vriacou vodou, pridáme lyžicu zmesi ostatných bylín a necháme 15 minút lúhovať.
Precedíme a používame ako oplach po šampóne či na masáž pokožky hlavy, na podporu rastu vlasov a na odstránenie lupín sa odporúča tento odvar používať dvakrát týždenne.