Machovka peruánska: prírodné lampiónky rozžiaria každú záhradu
Machovka peruánska (Physalis peruviana), blízka príbuzná machovke židovskej, tiež nazývanou ako čerešňa Inka, pochádza z Peru a Guatamaly, dorastá až do dvoch metrov. Pestuje sa mnoho druhov machoviek, ale na rozdiel od nich bobule schované v lampiónikoch tohto druhu sú jedlé a veľmi chutné. Je to veľmi dekoratívna rastlina, ako listy, kvety, tak i plody a hoci sa u nás pestuje ako letnička, vyzerá skôr ako urastený krík. Mrazivú zimu by neprežila.
Rastliny majú široké rozložité byle, srdcovité listy (ich okraje sú výrazne vykrajované), majú zvlnené, hnedé rebrovanie. Kvety vyrastajú z úžľabia rozvetvených stoniek a listov jednotlivo na dlhých stopkách.
Kvitne v júli a auguste. Po odkvite sa kalich zväčší a vytvorí obal plodu – „lampiónik“. Tie sú žltobéžovej farby a plody vo vnútri žltooranžové, veľkosťou pripomínajúce väčšie čerešne.
Sadeničky je vhodné predpestovať zo semien. Vysievame ich v marci až apríli do truhlíkov, plytko, maximálne 1 cm hlboko, pretože sú drobné. Po vzídení rastlinky prepicháme do téglikov alebo kvetináčov.
Na záhon alebo väčších nádob ich presadíme po mrazoch. Rastliny pestujeme podobne ako paradajky. Machovka miluje humóznu a hlbokú pôdu s dostatkom závlahy a slnečné stanovište. Aby sme im zaistili väčšie teplo, položíme okolo nich čiernu netkanú textíliu.
Rast je pomerne bujný, ak im doprajeme dostatok priestoru. Keď sa budú výhony zaštipovať, podporíme rozkošatenie a väčšiu násadu plodov. Vďačné budú i za pravidelné prihnojonavie. Zrelé plody zbierame na jeseň a uložíme ich v chlade a v suchu, kde vydržia niekoľko mesiacov.
Ak nie sú pred príchodom prvých mrazov plody dozreté, môžeme úrodu zbierať, nechať dozrieť na okennom parapete, prípadne celú rastlinu presadíme do nádoby a plody zbierame po dozretí doma.
Bobule majú osviežujúcu, pikantnú, sladkokyslú chuť
Obsahujú malé množstvo cukrov. Majú vysoký obsah draslíku, fosforu a vápniku.
Dôležitý je tiež obsah karotenoidu physalinu, ktorý pôsobí močopudne a pomáha pri zápaloch tráviaceho traktu a močových ciest. Je známy ako detoxikačný prostriedok, ale predovšetkým tiež ako prírodný prostriedok pre liečbu dny a kĺbnych problémov.
Bobule konzumujeme čerstvé, v ovocných šalátoch, môžeme z nich pripraviť vynikajúcu marmeládu, puding alebo zmrzlinu. Dusené sa môžu podávať s cukrom alebo medom ako pikantná príloha k rôznym pokrmom alebo ako dezert.
Pozor! Nezrelé bobule nie sú chutné, navyše obsahujú jedovatý solanin, podobne ako zelené paradajky.