×
Vyhľadávanie v blogoch

Nevšedné darlingtónie

Darlingtónia kalifornská (Darlingtonia californica Torr.) je severoamerická mäsožravá rastlina, ktorej hlavnou korisťou je drobný lietajúci aj lezúci hmyz. Patrí do čeľade špirlicovitých (Sarraceniaceae), pričom je tu jediným druhom botanického rodu darlingtónia (Darlingtonia).

Názov napovedá oblasť (Kalifornia, Oregon), kde sa táto rastlina vyskytuje prirodzene. Rastlina je zaujímavá predovšetkým tvarom a rozmermi svojich pascí (v prírode vysokých až 90 cm).

V pasci sú pretvorené všetky listy darlingtónie, ktoré vyrastajú z hrubého, plytko uloženého podzemku. Pasce, na ktorých upúta pozornosť najmä nezvyčajne tvarovaný vstupný otvor, sú nazývané láčiky.

Priamo vysievať je možné len čerstvé semená, ak máme semená dlhšiu dobu uskladnené, je nutné pred výsevom vykonať stratifikáciu chladom. Stratifikáciu vykonáme tak, že výsev umiestnime do chladničky a pri teplotách okolo 0 °C ho tu ponecháme po dobu 6 až 8 týždňov.

Semienka klíčia obvykle v rozmedzí dvoch až troch týždňov. Výsevný substrát je možné vyrobiť zmiešaním troch dielov rašeliny s jedným dielom piesku alebo môžeme vysievať iba na nasekaný rašeliník. Semená sa nezasypávajú a len sa pritlačia do navlhčeného výsevného substrátu.

Na klíčenie sa ako optimálna teplota uvádza rozmedzie 17 až 25 °C, ale s nočnými poklesmi. Preto aj na výsev je vhodnejšie, ak je umiestnený na balkóne či na záhrade. Semenáčiky presádzame, až keď sú dostatočne veľké, tzn. majú aspoň dva až päť lístkov. Je však potrebné postupovať veľmi opatrne.

Darlingtónia po celý rok vyžaduje nižšie teploty. Na svahoch hôr otvorených oceánskemu prúdeniu vlhkého vzduchu sa vyskytuje aj vo výškach 2 800 m n. m., preto by príliš vysoké teploty mohli spôsobiť jej uhynutie. Darlingtoniu je možné pestovať najlepšie v skleníku alebo priamo na záhrade.

Inou možnosťou je pestovanie v mierne vetranej vitrínke na chladnejšom okennom parapete.
Dôvodom, prečo je vhodnejšie vonkajšie pestovanie, sú rozdiely v nočných a denných teplotách, čo rastline vyhovuje. Darlingtoniu pestujeme pri vyššej vzdušnej vlhkosti (70 až 90 %), ale vitrínu neuzatvárame. Za slnečných dní je dobré rastlinu ráno a večer rosiť.

Vonkajšie pestovanie darlingtonií má tú výhodu, že si rastliny samé môžu nachytať dostatok koristi. Pokiaľ však pestujeme darlingtóniu v bytových podmienkach, môžeme pristúpiť k občasnému prikrmovaniu. Ako potravu podávame drobný hmyz. Vďaka tomu sa rastliny budú rýchlejšie vyvíjať. Hnojenie syntetickými hnojivami nie je nutné, prípadne je možné ho odporučiť len vo veľmi malej miere.

Darlingtoniu presádzame na jar, ale len pokiaľ to je nutné vzhľadom k nedostatočným rozmerom pestovateľskej nádoby. Dno kvetináča pokryjeme vrstvou hrubšej drenáže. Pri presádzaní odstránime odumreté pasce a starý substrát.

Napadnutie škodcami alebo chorobami sa stáva veľmi zriedka. Pokiaľ sa na rastline objavia škodcovia, ide väčšinou o bežných škodcov skleníkových či izbových rastlín, konkrétne teda puklice, vošky alebo napr. molice.

Ak sme zaznamenali ich výskyt, nezostáva nič iné, len použiť vhodný insekticíd. Zdrojom nákazy hubovými chorobami sa môžu stať uhynuté pasce, preto by sme ich mali zavčas odstraňovať. Pokiaľ sa napriek tomu stane, že rastlina na niektorú z hubových chorôb ochorie, musíme vykonať postrek fungicídnym prípravkom.

Napriek tomu, že býva darlingtónia zaraďovaná medzi pestovateľsky náročnejšie mäsožravé rastliny, je jej pestovanie zvládnuteľné aj pre nie príliš skúsených pestovateľov. Základnou podmienkou je však postarať sa, aby rastlina mala chladné prezimovanie.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa