Nezabúdajte na jesenné hnojenie, rastliny vám budú vďačné
Aby rastliny úspešne prezimovali a neboli po sezóne vyčerpané, treba sa o ne starať aj na jeseň, nielen v čase rastu, kvitnutia a pri tvorbe plodov potrebujú rastliny dostatok živín. Musí sa pripraviť na dlhé zimné obdobie.
Všeobecne platí dôležitá zásada – koľko živín rastlina odoberie, toľko ich musíme do pôdy dodať!
Na jesenné hnojenie vyberáme hnojivá bohaté na draslík (K). Ten zvyšuje pevnosť a odolnosť rastlinných pletív, čím sa eliminuje poškodenie mrazom v priebehu zimy a vytvárajú sa tak dobré predpoklady pre úspešné prezimovanie.
Vyšší obsah draslíka zvyšuje aj odolnosť porastu proti pôvodcom hubových chorôb, napr. plesni snežnej. Jesenné hnojivo by malo obsahovať aj horčík (Mg). Ten zabraňuje predčasnému žltnutiu listov a hnednutiu ihlíc.
Na dodanie horčíka rastlinám je najlepšia horká soľ. Zakúpime ju ako v kryštalickej, tak aj v tekutej forme. Na jeseň sa vyhnite hnojivám bohatým na dusík (N). Na jeseň je nutné rast obmedziť až zastaviť a podporiť vyzrievanie rastlinných pletív.
„Koľko živín rastlina odoberie, toľko ich musíme do pôdy dodať!“
Pri výbere sa zamerajte na tie hnojivá, ktoré nesú označenie jeseň, k dispozícii sú dnes jesenné hnojivá vhodné pre rôzne skupiny rastlín.
Náš tip
Po zbere pôdu poriadne prekypríme a doplníme vyčerpané živiny. Na tento účel sú najvhodnejšie čisto prírodné, organické hnojivá, napr. konský alebo kravský hnoj, slepačí hnoj, prípadne ich kombinácia a varianty alebo druhy určené špeciálne na jesenné hnojenie, napríklad s guánom.
Hnojivá dodajú pôde nové živiny, podporia pôdne mikroorganizmy a starajú sa nielen o rastliny, ale aj o dlhodobé zdravie a úrodnosť pôdy. Hnojivo zapravíme do pôdy a zalejeme. Takto ošetrená pôda bude dostatočne pripravená na ďalšiu záhradkársku sezónu.
Zozbierané záhony na jeseň dezinfikujeme dusíkatým vápnom!