Obohaťte svoj organizmus o vitamíny z klíčkov a výhonkov
Najmä v zime pomôžu klíčky doplniť vitamínmi, enzýmami a minerálmi, ktoré telu chýbajú. Nedostatočným príjmom čerstvej kvalitnej zeleniny je naše telo ohrozené predovšetkým v zime a v skorom jari. Lacný a hlavne jednoduchý spôsob, ako obohatiť stravu v tomto období, predstavujú rastlinné klíčky a výhonky.
Pri procese klíčenia prebiehajú v semenách metabolické deje, ktoré musia rastúcej rastline poskytnúť dostatok živín. Niekoľkonásobne vzrastie obsah vitamínov, najmä B a C a aktivujú sa tu enzýmy, škroby sa premieňajú na cukry, bielkoviny sa štiepia na aminokyseliny a tuky na mastné kyseliny.
Klíčiky obsahujú aj veľké množstvo horčíka a železa. Väčšie výhonky sú tiež zdrojom blahodarného chlorofylu. Ten má veľmi výrazné hojivé a protizápalové účinky.
Lepšie je konzumovať naklíčené semienka surové, tak aby sa v nich nezničili cenné živiny. Možno nimi posypať natretý chlieb, alebo ich pridať do šalátu. V teplej kuchyni ich pridávame až po dokončení pokrmu. Osvieži rizoto aj polievky.
Na klíčenie sú vhodné obilniny, strukoviny, olejniny aj ďalšie rôzne plodiny. Pozor! Používajte iba potravinárske semená, nie semená určené na výsev - bývajú chemicky namorené, najlepšie je použiť plodiny v biokvalite.
Klíčky sú na konzumáciu vhodné po 3-5 dňoch, výhonky po 10-14 dňoch (podľa druhu plodiny). Ale napríklad slnečnice či sezam chutia už po jednom dni klíčenia, neskôr horknú, mladšie klíčky sú jemnejšie, tie viac narastené mávajú korenenejšiu chuť.
Náš tip: začnite s mungom a mangoldom - ľahko klíčia a výborne chutia.
Z príslušenstva, ktoré je možné na naklíčovanie plodín použiť, je vhodná nakličovacia miska. Ľahko sa obsluhuje, umožňuje naklíčenie niekoľkých plodín naraz a semenám poskytne ideálne podmienky na klíčenie. Súprava pozostáva z troch misiek (kam sa umiestňujú semená, záchytné spodné misky, kam pri preplachovaní steká voda, a veká, ktoré v miskách zaručujú stabilnú vlhkú klímu).
K najobľúbenejším nakľučovaným plodinám zo strukovín patrí fazuľa mungo, cícer, šošovica, fazuľa adzuki. Z obilnín sa na klíčenie hodí napríklad ovos, jačmeň, špalda, pohánka a ďalšie.
U jačmeňa a ovsa, treba použiť bezplevé odrody (nahý ovos, nahý jačmeň), iné obilniny (pšenica vrátane pšenice špaldy, raž, kukurica) naopak plevy prirodzene neobsahujú. Z olejnín ide napr. o sezam, horčičné semienko, slnečnicu a iné. Z ostatných plodín je na klíčenie vhodná napr. žerucha, reďkovka alebo senovka.
A ako teda získať tie blahodárne klíčky?
Vybrané semienka na namočte asi na 8 hodín do vody, aby sa prebudila "k životu". Vodu zlejte a 2–3x denne klíčky preplachujte. Od druhého dňa začne väčšina semienok klíčiť. Niektorým väčším to môže trvať aj dlhšie, ale všeobecne platí, že asi do 5 dní vyklíčia načo si spomeniete.