Opuncia poliehavá - Opuntia humifusa - semená opuncie - 7 ks
Opuncia poliehavá alebo nopál poliehavý je mrazuvzdorný kaktus, a to až do -25 °C.
Vďaka tomu ho možno pestovať celoročne aj v našich zemepisných podmienkach.
Pri pestovaní v záhrade sa opuncie rozrastajú najmä do šírky a vytvárajú ploché tŕnisté trsy, ktoré sú veľmi atraktívne.
Kvitnú žltými alebo červenožltými kvetmi, väčšinou ale v našich podmienkach kvety netvoria.
Sladké, jedlé plody boli od nepamäti konzumované latinskoamerickými Indiánmi a odtiaľ vznikol ich názov, latinské figy.
Z plodov je možné konzumovať iba dužinu, pretože povrch plodov je pokrytý drobnými osinkami, ktoré sú nestráviteľné.
Preto sa musia plody poriadne pred konzumáciou očistiť.
Opuncia má široké využitie. Buď sa dajú konzumovať plody ešte čerstvé alebo sa využívajú na prípravu džúsov či alkoholických nápojov.
Opuncia sa tiež používa ako umelé sladidlo.
Známy je tiež krém z kaktusových fíg.
Semená opuncie je potrebné pred výsevom stratifikovať. Obal semien narušíme jemným pilníkom alebo brúsnym papierom. Takto ošetrené semená je ďalej vhodné namočiť na 2–3 dni do vody.
Výsev semien kaktusov sa vykonáva od marca do apríla. Najlepšie je využiť špeciálny substrát alebo zmiešať piesok so zeminou v pomere 2:1. Najmä opunciám vyhovuje ľahký substrát s obsahom štrku.
Semená sa ľahko zakryjú substrátom. Výsev dajte na svetlé miesto bez priameho slnečného svitu a zaistite semienkom teplotu min. 25 °C. Ideálne je predpestovanie v mini skleníku. Doba klíčenia môže byť aj niekoľko mesiacov.
Kaktusy na úspešný rast potrebujú teplo a svetlo, pravidelnú zálievku a čerstvý vzduch. Vyrastené rastliny môžete letniť vonku a na zimu ich premiestniť do chladnej miestnosti. Cez zimu môžu mať ako svetlo, tak aj tmu.
Dôležitá je teplota v rozmedzí 5–12 °C. Pri pestovaní na vonkajšom stanovišti je nutné dbať, aby boli chránené pred vetrom a dažďom.
Vo vegetačnom období kaktusy pravidelne zalievajte, postačí 1x týždenne. Vodu nechajte vsiaknuť do substrátu a prebytočnú vodu zlejte. Týmto rastlinám nevyhovuje pravidelná mierna zálievka (radšej 1x týždenne väčšie množstvo vody) a tiež dlhodobé sucho. Problémom pri pestovaní kaktusov je skutočnosť, že zlé podmienky sa nedá na rastline dlho spoznať, a pokiaľ sa sucho či iné nevhodné pestovateľské podmienky prejavia, je spravidla už neskoro.
Kaktusy môžete tiež občas prihnojovať. Pokiaľ ich ale pravidelne presádzate, potom si dostatok živín vezmú z čerstvého substrátu. V opačnom prípade im postačí hnojenie 3x počas vegetácie. Presadenie vykonávajte výhradne na jar, pokiaľ je to vzhľadom na veľkosť rastliny a nádoby na pestovanie skutočne nutné.