Ozdobné plody trvaliek a drevín v zimnej záhrade
Či už pestujete trvalky, dvojročky a či len letničky, nezlikvidujte ich na jeseň, ale ostrihajte ich až s príchodom jari. V prípade nutnosti ich priviažte k opore, aby sa pod ťažobou snehu nezborili. Ich suché semenníky budú ozdobou zimných záhonov. Zároveň dlho odolávajú nevľúdnemu chladnému počasiu.
Pre rastliny s nápadným zimným plodstvom sú najlepším partnerom jednoznačne trávy, ktoré im poskytujú jemné neutrálne pozadie. Bohatý výber ponúka rod ozdobníc (Miscanthus). Doplniť ich môžu napríklad artičoka (Cynara), astibla (Astible), kotúč (Eryngium), machovka (Physalis), rozchodníkovec (Hylotelephium), rebríček (Achillea), plamienok plotný (Clematis vitalba), divozel (Verbascum).
Dekoratívne stvoly má štetka lesná (Dipsacus fullonum), ktorá sa do záhrad dostala z voľnej prírody. Kvôli hustým praslenom otvorených kalichov pestujte kuriózny, skoro meter vysoký širokokalich hladký (Moluccella laevis) či mesačnicu ročnú (Lunaria annua), ktorej „peniažteky“ sa v chladnom svetle striebristo lesknú. Výrazná je tiež černuška damascénska (Nigella damascena) s plodmi pripomínajúcimi vypuklé súdočky.
Vysoké stonky so semenníkmi v niekoľkých radoch, ktoré má napríklad monarda dvojmocná (Monarda didyma) či sápa záhradná (Phlomis russeliana), pôsobia elegantne. Svietnikom podobné plodstvá fizostégie (Physostegia) alebo liatry klastnatej (Liatris spicata) zimnej záhrade tiež prinášajú veľkolepý efekt. Užitočné i krásne sú suché hlavičky ježibaby belasej (Echinops ritro) či štetky po odkvitnutých astrovitých (Echinacea), ktorých semenami sa živia vtáky.
Ozdobné plody
Krásnou ozdobou môžu byť i plodstvá na stromoch a kroch. V rozkvitnutých záhradách alebo parkoch neprehliadneme platan (Platanus). Ide o honosný strom s nádhernou borkou, ktorý skrášľuje priestor i zaujímavými gulôčkami o priemere necelé 3 cm. V inom období by sme si ich sotva všimli.
Pôvabné hortenzie metlinaté (Hydragea paniculata) uplatníme i na obmedzenom priestore. Aké veľké budú kvety a či budú riedke alebo husté záleží na odrode. Na holých vetvách vyniknú plodstvá sumacha pálkovitého (Rhus typhina), tavoľníka japonského (Spiraea japonica) i kolkvície ľúbeznej (Kolkwotzia anabilis).
Plody tavoli kanolistej (Physocarpus opulifolius) zoskupené do úhľadných škoricovo hnedých kopčekov stoja tiež za pohľad zblízka. Nezabudnite na všeobecné pravidlo, že krása jednotlivých rastlín najlepšie vynikne v kombináciách, v ktorých si vzájomne kontrastujú nielen svojím tvarom, ale aj veľkosťou a štruktúrou.