Palma kráľovská kubánska - Roystonea regia - semená - 3 ks
Palma kráľovská kubánska je legendárna palma pochádzajúca z oblasti Strednej Ameriky, z Kuby.
Dnes sa s obľubou pestuje v teplých oblastiach, lebo pôsobí atraktívne.
Patrí medzi najelegantnejšie a zároveň najmajestátnejšie druhy paliem.
V prirodzených podmienkach môže dorastať až do výšky 30 m.
Má široký kmeň, ktorý sa smerom nahor zužuje, tmavozelené listy a tvorí purpurové plody.
Kráľovská palma nachádza široké uplatnenie - drevo tejto palmy sa využíva v stavebníctve, semená ako krmivo pre zvieratá.
Korene rastliny používajú pri liečbe diabetici.
Rastlina nie je mrazuvzdorná.
Napriek tomu, že sa jedná o exotické rastliny, je pestovanie v našich podmienkach pomerne nenáročné. Palmy sa pestujú ako izbové, prípadne prenosné rastliny. Ich výsev je možný celoročne.
Pred výsevom sa semená máčajú 48 vo vlažnej vode, ktorú je vhodné pravidelne meniť. Potom sa semená vysievajú do hĺbky cca 0,5 cm. Doba klíčenia je nepravidelná, niektoré semená vyklíčia hneď a niektoré až za niekoľko mesiacov. Substrát počas klíčenia udržujte mierne vlhký, snažte sa vytvoriť i vysokú vlhkosť vzduchu, napr. pestovaním v mini skleníku. Teplota na klíčenie by mala byť okolo 28 °C.
Rastliny sa po vyklíčení pestujú na slnečnom či polo-tienistom stanovisku s teplotou 20 – 25 °C. Palmám nerobí dobre priame slnko, vhodné je skôr svetlo rozptýlené.
Substrát by mal byť dobre priepustný, výživný, s prímesou rašeliny a piesku. Na dno kvetináča dajte drenáž zo štrku či hrubého piesku. Vhodné je tiež uložiť kvetináč do misky s keramzitom, prípadne keramzit dať na povrch substrátu, aby udržoval substrát stále mierne vlhký.
Zálievka by mala byť pravidelná, pri pestovaní v suchých miestnostiach ju podporte každodenným rosením listov. Rastliny však nemajú rady príliš mokrý substrát, preto ho nechajte vždy medzi zálievkami mierne preschnúť.
Rastliny môžete cez leto pestovať vonku na balkóne.
Cez zimu palmy premiestnite do chladnej miestnosti s teplotou 5 – 15 °C. V tú dobu by sa mala obmedziť zálievka a vynechať hnojenie.