Pestovanie cíceru – všetko čo potrebujete vedieť
Cícer, tiež nazývaný rímsky hrach je hneď po fazuli druhou najpestovanejšou strukovinou sveta. Na Slovensku sa pestuje len nevýznamné množstvo, pretože jej vyhovujú skôr teplé a suché klimatické podmienky, ktorými disponujú predovšetkým štáty ako India, Turecko, Pakistan, Irán, Mexiko či Kanada. V Európe by sme cícer hľadali v oblastiach okolo Stredozemného mora.
Cícer barana je jednoročná samosprašná rastlina, dorastá do výšky okolo 30–60 cm a veľa sa vetví. Celá rastlina má na svojom povrchu žľaznaté chĺpky, ktoré vylučujú organické kyseliny (šťaveľová, jablčná a citrónová). Z dôvodu vysokého obsahu kyseliny šťaveľovej sa nedá skrmovať.
Dva typy cíceru
Typ „kabuľu“ s bielymi kvetmi a veľkými smotanovými semenami a typ „desi“ s červenoružovými kvetmi a menšími tmavými semenami.
Ide o rastlinu s krátkou vegetačnou dobou (približne 100–120 dní). Cícer je náročný na svetlo a teplo, preto by mal byť jeho výsev raný, najlepšie koncom marca – začiatkom apríla do hĺbky 4–7 cm (mrzne pri -5 °C) a rozstupom riadkov 30–50 cm.
Všeobecne je cícer pomerne nenáročný na pôdu, ale znáša skôr ľahšie pôdy. Rovnomerne dozrieva, nepuká, nepolieha a je obzvlášť odolná voči burinám, chorobám i škodcom.
Rovnako ako všetky strukoviny, tak aj cícer vyniká vysokou nutričnou hodnotou, predovšetkým čo sa obsahu bielkovín týka (18–25 %) sa blíži k sóji, ale má dvakrát viac glycídov–sacharidov (40 %), tuk 5–10 % (obsahuje veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín (linolovej a linoleovej), vláknina 5,2–19 %.
Cícer obsahuje len malé množstvo vitamínu C, ale oproti sóji má až osemkrát viac vitamínu A, osemkrát viac sodíka a dvakrát menej draslíka.
Cícer sa uplatní najmä v potravinárstve
Použitie je podobné ako pri hrachu. Stretneme sa s ňou v mnohých podobách: polievky, kaše, fašírky, placky, konzervy, makaróny, salámy, cukrárske výrobky, pečivo (cícerová múka), šaláty, nátierky aj v poslednej dobe všadeprítomný hummus, ktorého základom je práve cícer, citrónová šťava ďalšie špeciálne korenie.
Vzhľadom na svoju veľkú výživovú a energetickú hodnotu je cícer využívaný ako jadrové krmivo, kde tvorí základ kŕmnej dávky pre kone a prežúvavce. V Indii, kde sa najviac pestuje, sú jej listy využívané aj ako zelenina.