×
Vyhľadávanie v blogoch

Plánujete bylinkový záhon?

Teplé počasie posledných dní praje najmä práci v záhradke. Navyše je máj ideálnym mesiacom na výsadbu byliniek, tak sa do toho pustite. Prichystaním vhodného miesta sa môžete pustiť do tvorenia voňavej a liečivej oázy.

Väčšina byliniek potrebuje dostatok slnka, sú potom aromatickejšie, vyberte preto miesto, na ktoré lúče dopadajú čo najdlhšie, pokiaľ možno chránené pred vetrom (pomôcť môže nízky živý plôtik, plôtik z prútia alebo napríklad bariéra z vyšších, odolných byliniek, ako je levanduľašalvia).

Pôda musí byť priepustná, ak je ťažká, odľahčite ju pieskom či drobným štrkom, oplatí sa tiež využitie vyvýšených záhonov, špirál či vysadenie byliniek do skalky.

Vhodným mulčom sú okruhliaky či štrk, ktoré akumulujú teplo. Bylinky nevyžadujú hnojenie, na živiny nie sú náročné (dusíkaté hnojenie skôr znižuje ich arómu), vyhovuje im však vápnik a napríklad drevený popol.

Mäta

Obľúbená bylinka s prenikavou, osviežujúcou vôňou. Výborná je nielen do presláveného kokteilu. Ako jedna z mála byliniek má však rada dostatok vlahy a humóznu pôdu. Ak osadzujete bylinkovú špirálu alebo skalku, bude jej svedčiť vlhšie miesto pri päte, môže byť aj zatienené. Pestovať je možné mnoho kultivarov.

Šalvia lekárska

Tvoria až meter vysoké kríky - so striebrosivými, horkými, voňavými a liečivými listami a modrým kvetenstvom. Je vyšľachtených viac kultivarov, vrátane okrasných variet so žltomelírovanými, ružovo a bielo škvrnitými či fialovými listami.

Levanduľa

Podľa druhu a kultivaru môžu byť kríky len 20, ale aj 60 cm vysoké. Na udržanie pekného, kompaktného vzhľadu treba všetky levandule na jar zrezávať - ale iba nové výhony, nikdy až na staré drevo.

Tymián

Rastlina tvorí drevnaté kríky podobne ako levanduľa a šalvia a má aj podobné nároky na pôdu a slnko, neznáša premokrenie. Ak tymian nezberáte postupne, treba výhony na jar skrátiť, aby sa nevyhoľovali - nikdy však až na staré drevo, ktoré už neobrazia.

Medovka

Rovnako ako mäta, má aj medovka rada dostatok vlahy, ale pôda musí byť zároveň priepustná. Prežije však aj sucho, rastie na slnku aj v tieni - je veľmi nenáročná. Rastliny tvoria až 80 cm vysoké trsy, ktoré je možné pravidelným zberom (na jar aj v lete) udržať pekne kompaktné.

Rozmarín

Pozor, v našich podmienkach nie je rozmarín mrazuvzdorný, pestovať ho v záhone na záhrade prináša riziko vymrznutia. Lepšie je preto pestovať ho v nádobách ako prenosnú rastlinu. Na zimu rozmarín umiestnime na svetlom (je vždyzelená) mieste bez mrazu.

Pestujú sa tiež poliehavé odrody, ktoré môžu splývať z nádob, najlepšie závesných košov, alebo naopak šplhať po opore. Nádoba musí mať dobrú drenáž a substrát dokonale priepustný. Krásne, kompaktné kríky udržíte pravidelným zaštipovaním.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa