Príjemná chuť, upokojujúca vôňa – bylinky, ktoré pomôžu pri tráviacich ťažkostiach
Bylina s prakticky univerzálnym účinkom – harmanček (Matricaria chamomilla). Harmanček obsahuje stovky účinných látok, okrem iného dezinfikuje tráviace cesty, uvoľňuje kŕče, hojí zápaly - je preto prospešný ako pri nadúvaní a tráviacich ťažkostiach, tak pri prechladnutí.
Z lyžičky kvetov na šálku vody pripravíme nálev s jedinečnou vôňou a zdravou chuťou (ak listy alebo kvety pred prípravou nálevu podrtíme, uvoľnia liečivé látky rýchlejšie a lepšie).
Fenikel a Bedrovník anizový
Nielen pre bábätká majú protikŕčové účinky na črevá, proti nadúvaniu (plody sú dôležitou zložkou vetropudného čaju pre malé deti), má aj močopudný vplyv a uľahčuje odkašliavanie.
Aníz je výborným prostriedkom podporujúcim vykašliavanie, žuvanie jeho semien zabraňuje páchnutiu z úst, v tráviacom trakte pôsobí spazmolyticky. Zvyšuje tvorbu žlče, urýchľuje trávenie, obmedzuje plynatosť, pôsobí proti črevným katarom, kŕčom tráviaceho traktu.
Najlepšie je pripraviť z nich odvar. Semená podrvíme, nasypeme do studenej vody, pomaly privedieme do varu a povaríme 5-10 minút. Odmeriame lyžičku semien na šálku vody.
Medovka a mäta
Pri tráviacich ťažkostiach je mäta so svojou sviežou vôňou aj chuťou jedinečnou pomocnicou, urýchli trávenie a uľaví od nadúvania. Pomôže aj pri prechladnutí, osvieži a prevonia dych lepšie ako žuvačka. Pripravte si klasický nálev z lyžičky podrvených lístkov na šálku vody.
Podobnú službu urobí aj medovka, len je jemnejšia, navyše upokojuje a uľahčí zaspávanie. Pokiaľ ich pestujete v kvetináči na parapete, stačí odstrihnúť pár výhonov, rovnako účinné sú však aj sušené.
Zázvor nielen pri prechladnutí
Zázvor má antibakteriálne a protizápalové účinky, má nielen schopnosť prehriať telo a bojovať proti prechladnutiu, pomáha aj pri žalúdočných, cestovných a tehotenských nevoľnostiach.
Pokiaľ by sme to s popíjaním pálivého nálevu prehnali, môže nám žalúdok naopak podráždiť, pozor na to. Aj z lyžičky strúhaného zázvoru na poriadny hrnček vody pripravíme veľmi silný nápoj - čím dlhšie sa bude lúhovať, tým výraznejšia bude chuť.
Sladkého drievko
Sladkého drievko je používaná nielen pri zažívacích ťažkostiach, je balzamom na žalúdok, ktorý hojí a utišuje, ďalej tlmí kŕče a pôsobí proti nadúvaniu, pri zápche sa užíva ako preháňadlo, hodí sa na liečbu žalúdočných a dvanástnikových vredov, zápalu.
Rozpúšťa močové kamienky a pomáha pri látkovej výmene (metabolizmu). Poslúži tiež pri prechladnutí, kedy pomáha odkašliavať. Pozor, ak máte zvýšený krvný tlak.
Zo sekaného koreňa sladkého drievka je najúčinnejšie pripraviť odvar (počítame lyžičku na šálku vody) bez toho, aby obsahoval cukor, je odvar prekvapivo sladkej chuti.