Pripravte sa už vo februári na jarnú sezónu
Je tu február, doma možno už máte vysiate niektoré semienka zeleniny a napäto čakáte na prvé slnečné lúče.
Poradíme vám, čo je teraz potrebné urobiť v záhradke a záhone, aby ste boli kompletne pripravení na jarnú sezónu.
- Ak ste na jeseň nestihli zhrabať všetko lístie pod ovocnými stromami, môžete to dokončiť vo februári. Zabránite šíreniu hubových chorôb, hrdze a chrastavitosti.
- Ak budete na jar vysádzať stromy a kríky, už vo februári môžete vykopať jamy, aby stihli dobre zvetrať.
- Ak máte založený kompost, prospeje mu prehádzanie.
- V nemrazivom počasí na konci februára, keď už nie sú listy trávy skrehnuté, prospeje trávniku vyhrabanie odumretej trávy a machu.
- Pokiaľ ruže trpeli čiernou škvrnitosťou listov, rozhodíme pod ich kríkmi síran draselný v množstve 35 g na meter.
- Ak pestujeme hlúbovú zeleninu, záhon pre ňu určený posypeme páleným vápnom, ktoré pôsobí preventívne proti koreňovým nádorom. Fungicidom proti kučeravosti ošetríme broskyne a nektárinky v dobe nalievania púčikov. Opravíme treláže pre popínavé rastliny, skôr ako ich začnú ovíjať. Odstránime mach a lišajníky z kmeňov ovocných stromov a natrieme ich slabým roztokom vápna proti praskaniu.
- V druhom februárovom týždni vysievame do misiek za oknom brokolicu, raný šalát, zeler, baklažány a papriky, prípadne aj paradajky, hlúboviny, cibuľu a petržlenovú vňať pre skorý zber. Šalátu postačí teplota 10 - 15 °C, papriky, paradajky a baklažány na klíčenie potrebujú najmenej 20 °C.
- Možno už predpestovať plamienky, papuľky a dosny, posledný termín je pre lobelky a petúnie. Misky umiestnime čo najviac na svetlo - ideálne je južne či východne orientované okno, prípadne fotosyntetická žiarivka. Ideálnu mikroklímu zaistí sadbovač, fólia alebo priesvitný plast.
- Klíčenie urýchlime máčaním semien vo vlažnej vode alebo bylinkovom náleve (z antiseptického harmančeka, posilňujúcej prasličky a pod). Šalátu stačí pár hodín, paradajky a papriky znesú deň aj dva.
- V januári zasiate semenáčiky prepichujeme. Ak máme vykurovaný skleník, sadíme šalát, kaleráby i šalátové uhorky, do nevykurovaného skleníka alebo teplého pareniska postupne vysievame reďkovky a ďalšiu otužilú zeleninu.
- Ak nie sú silné mrazy, prerežeme ríbezľové kríky.
- Fuchsie, ktoré začínajú pučať, zostrihneme o dve tretiny. Do nového substrátu obohateného vyzretým kompostom môžeme presadiť prezimované pelargónie a umiestniť ich na svetlé miesto. Na konci februára môžeme záhony prekryť čiernou fóliou či poklopmi, aby sa pôda prehriala. Pre skoré, februárové naklíčovanie a rannú úrodu vyberajte skoré odrody zemiakov.
- Vyskúšame klíčivosť semienok, ak ste v domácich zásobách objavili semená staršie ako rok. Stačí ich vysiať na misku vyloženú vlhkou buničinou a priklopenou sklom či fóliou, aby nevysychala. Ak vyklíči za dva až tri týždne aspoň 80 % semien, má zmysel s osivom ďalej pracovať. Ak vyklíči 50 %, môžete ich použiť tiež a vysiať hustejšie, ale výsledok nie je zaručený.