Pupalka, kvet žiariaci v letných nociach
Pupalka, nenáročná letnička aj trvalka vykvitajúca navečer a žiariaca do letnej noci, aby sa nočné motýle mali na čom pásť. V prírode nájdeme pupalku dvojročnú (Oenothera biennis), vysokú bylinu rastúcu na suchých pôdach rumísk a oslnených skalnatých strání. Predtým sa využívala ako koreňová zelenina, jej silný koreň má podobnú chuť a kuchynské využitie ako čierny koreň.
Semená pupalky sa využívajú na lisovanie pupalkového oleja, aj keď častejšie je ako poľná plodina na tieto účely u nás pestovaná pupalka malokvetá (O. parviflora).
Pupaliek existuje viac ako 200 druhov, či už ide o rastliny jednoročné, dvojročné alebo vytrvalé, zhodne majú prevažne žlté, výnimočne biele alebo ružové kalichy kvetov, ktorých život trvá iba jeden deň.
Puky rastlín rozkvitajú okolo šiestej hodiny podvečerné a druhý deň v tom istom čase vädnú. Je to úchvatný pohľad, puky pupaliek pukajú veľmi rýchlo, behom niekoľkých minút sa napriami a rozložia okvetné plátky.
Skromná zálievka v horúcich dňoch
Ponuka osív v obchodoch je u nás pomerne bohatá. Báť sa nemusíte ani exotických druhov, aj v našich záhradách sa im darí dobre. Pupalkám stačí dobre priepustná pôda a skromná zálievka v horúcich letných dňoch.
Ako pôdopokryvnú rastlinu alebo skalničku môžete pestovať žlto kvitnúcu trvalku pupalku najmenšiu (O. minima), rozrastajúcu sa do široko a vysokú len asi 15 cm. O niečo vyššie, podobne sa rozpínajúce je ďalší kultivar trvalky - pupalky krovité (O. fruticosa) so žltými kvetmi 'Cold Crick', ktorej listy sa na jeseň vyfarbujú do purpurova.
Až 60 cm vysoké kultivary tohto druhu s červenajúcimi listami, jasne žlto kvitnúce sú 'Sonnenwende' alebo ružová 'Hohes Light'. Výhony pupalky bezlodyžnej (O. acaulis) poliehajú po zemi a kvety sú najprv biele, ale ku koncu svojho krátkeho života sa prefarbujú do purpurovej, zaujímavo vyzerá na skalke. Neznáša však mráz, preto sa u nás dá pestovať iba ako letnička.
Žiarivo žlté kvety
Medzi letničkami vyniknú v záhone žiarivo žlté kvety až dva metre vysoké pupalky dvojročné alebo tiež dvojročné pupalky červenokalíšne (O. galzioviana) s temne červenými pukmi pukajúcimi do žltých kvetov.
Ako trvalku pestujeme pupalku štvorhrannú (O. tetragona), vyššieho až metrového vzrastu. V poslednej dobe sa pupalky vracajú do módy a pribúda tak šľachtených kultivarov so zaujímavými kvetmi aj olistením.
V liečiteľstve sa využíva olej lisovaný zo semien, ktorý sa predáva vo forme kapsúl aj kvapiek. Používa sa na liečbu najrôznejších kožných ochorení, hlavne ekzémov, atopických ekzémov i lupienky.
Mastné kyseliny obsiahnuté v semenách pupalky sú dôležité pre zdravé tkanivá, olej tiež liekom proti opici, semená (i koreň) majú spazmolytické pôsobenie (uvoľňujú kŕče), ktoré sa uplatňuje hlavne pri liečbe predmenštruačného syndrómu PMS, znižuje aj precitlivenosť v prsiach.
Ďalej olej znižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje imunitu tela, má veľkú nutričnú hodnotu a zvyšuje pružnosť ciev (znižuje fragilitu kapilár), koreň aj semená čistia krv (detoxikácia). Koreň sa používa proti hnačkám ak celkovému posilneniu.
Proti kožným zápalom a neuralgiám sa používa zvonka nálev z kvetov. Listy pupalky používali Indiáni na liečbu kašľa a ochorení hrudníka a robili z nich obklady na hemoroidy.