Rastliny spojené s Vianocami – ako ich pestovať?
Najkrajšou vianočnou ozdobou sú kvetiny kvitnúce počas adventu. Ako im zaistiť tie najlepšie podmienky, aby dlho vydržali a pravidelne kvitli?
Cyklámen
Pôvabná kvetina, vyšľachtená do mnohých kultivarov rôznych veľkostí a pestrých farieb a tvarov kvetov, kvitne od neskorej jesene do začiatku jari. Pestuje sa väčšinou ako jednoročná rastlina, ale vyhadzovať ju po každej sezóne je veľká škoda. Ak necháme na jar hľuzy vyschnúť, cez leto odpočívať a v septembri ich znova vysadíme do substrátu tak, aby tretinou vyčnievali, na Vianoce nám znova zakvitne.
V priebehu kvitnutia by substrát nemal nikdy vyschnúť, nezalievame však hľuzy. Cyklámeny vyžadujú chlad (najlepšie teploty v rozmedzí 12–15 °C), jasné rozptýlené svetlo, nie však priame slnko, každé dva týždne tekuté hnojivo a radšej tesnejší kvetináč.
Azalka
Na rozdiel od japonských azaliek sa izbová azalka nedá celoročne pestovať vonku. Existuje nespočetné množstvo kultivarov, raných, poloraných a neskorých, medzi nimi je potom množstvo kultivarov vo farbách bielej, ružovej, losovej, červenej či fialovej, nechýba ani kombinácia farieb. Kvety môžu byť jednoduché, poloplné aj plné s okrajom jednoduchým alebo zvlneným. Azalka často prehrá svoj boj o prežite, ak nemáme vhodné podmienky na jej pestovanie. Starostlivosť o ňu však nevyžaduje mimoriadne schopnosti a znalosti, stačí dodržať len niekoľko zásad pre jej pestovanie:
- po celú dobo vegetácie treba dopriať svetlé, ale hlavne chladné prostredie
- priepustný substrát s nižšou hodnotou pH
- korene sa rozprestierajú do šírky a nezakorenia sa hlboko, vyhovuje im širší a plytký kvetináč
- substrát by mal byť stále mierne vlhký, nie však mokrý
- hnojíme špeciálnym hnojivom pre rododendrony a azalky alebo hnojivom pre izbové kvitnúce rastliny, ktoré však nesmú obsahovať vápnik
- odstraňovaním starých už odkvitnutých kvetov podporíme vývin nových
Zornica
Neprekáža jej suchý vzduch ani nižšia vlhkosť, zornica je veľmi vhodná do všetkých bytov, rastliny krásne kvitnú i na parapetoch nad ústredným kúrením. Vhodné je to najsvetlejšie možné umiestnenie, ktoré jej môžeme poskytnúť. Rastlina by sa inak príliš vyťahovala a nakláňala za zdrojom svetla. Ťažké kvety radšej podoprieme tyčkou – kvetný stvol obvykle nesie 2 – 4 kvety, niekedy namiesto jedného kvetného stvolu vyrastú dva. Kvety vydržia dlhšie, ak je rastlina v chladnejšej miestnosti.
Najčastejšie kvitne od januára do apríla (zornice kvitnúce na Vianoce mávajú cibule špeciálne upravené alebo sú pestované bez pokojového obdobia). V období kvitnutia nesmú vyschnúť. Zornice nemajú špeciálne požiadavky na substrát, vyhovuje im bežný hlinitý, cibuľa z neho môže čiastočne vyčnievať. Hnojíme hnojivom s obsahom draslíka. Každý rok zornicu presadíme do rovnakého kvetináča s novou zeminou.