Všehoj ázijský - Panax ginseng - semená všehoja - 2 ks
Všehoj ázijský je trváca liečivá rastlina, s výškou 30 - 60 cm. Neformálne ho voláme aj ženšen či ginseng. Ženšen rastie iba v oblasti východnej Ázie, preto je jeho pestovanie v našich podmienkach náročné.
Okrem liečivého koreňa sa z rastliny spracovávajú listy na čaj a zo zeleno-bielych kvetov vyrastajú červené, šťavnaté plody.
Koreň je využívaný už viac ako 3 000 rokov v tradičnej čínskej a indickej medicíne. Je považovaný za najsilnejší adaptogén, tzn. látku, ktorá zvyšuje odolnosť organizmu v náročných podmienkach. Má pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, funkciu pečene, chronické zápaly či nervovú sústavu.
Rastlina je mrazuvzdorná.
Balenie obsahuje 2 ks semien.
Pred samotným výsevom odporúčame semená namočiť na 24 hodín do vlažnej vody. Pred výsevom je nutné vykonať stratifikáciu. Semená sa vysievajú v interiéri celoročne do hĺbky 0,5 - 1 cm. Nádobu s výsevom umiestnite pod sklenený poklop alebo ju zakryte igelitovým vreckom, aby ste zaistili semenám potrebnú vlhkosť. Ideálna teplota na klíčenie je 20 °C. Klíčenie trvá 4 - 6 týždňov.
Pestovanie pravého ženšenu je v našich podmienkach veľmi obtiažne, lebo sa jedná o rastlinu, ktorá potrebuje špecifické pestovateľské podmienky. V prípade nepriaznivých podmienok upadá do vegetačného odpočinku alebo uhynie. Vyžaduje pravidelné striedanie ročných období, dostatok zrážok a úrodnú pôdu.
Stanovisko pre rastlinku vyberte slnečné alebo polotieň, chránené pred priamym slnkom.
Pôda by mala byť humózna, dostatočne priepustná, s dostatkom živín. Kvalita pôdy je veľmi dôležitá a tejto rastlinke nevyhovujú žiadne chemické prostriedky. Má rada úrodnú pôdu, obohatenú o prirodzené živiny. V Ázii sa tradícia pestovania ženšenu predáva z generácie na generáciu.
Liečivý koreň rastliny sa zberá približne po 5 – 7 rokoch, kedy obsahuje veľké množstvo prospešných látok. Po zbere možno pestovať ženšen na tom istom mieste až približne po 15 rokoch.