Vypestujte eukalyptus v interiéri
V byte osvieži vzduch, jeho listy totiž veľmi príjemne voňajú a ich vôňa pomáha aj pri respiračných chorobách. Pochádza z Austrálie, kde v prírode dorastá do veľkých rozmerov a aj pri pestovaní v interiéri si musíte dať pozor, aby vás neprerástol. Rastlina, ktorú si kupujete v obchode, by mala mať svieže modrozelené listy, ak majú listy sfarbenie dohneda, rastlina bola umiestnená na príliš tmavom mieste.
Pestovanie eukalyptu zo semienok
Na pestovanie nie je eukalyptus náročný, a ak mu poskytneme vhodné podmienky, dožije sa mnoho rokov. Vyrastenú rastlinu kupujeme ideálne v apríli až júni. Ale eukalyptus môžete vypestovať aj zo semien.
Pred výsevom semien sa odporúča vykonať stratifikáciu. Semená je možné vysievať celoročne (vhodné obdobie je od februára do marca) a eukalyptus pestovať ako prenosnú rastlinu v kvetináči. Semená sa vysejú na substrát a len ľahko sa zatlačia.
Klíčenie trvá 2 až 8 týždňov pri teplote okolo 18 °C. Substrát použijeme bežný záhradnícky s prídavkom rašeliny. Eukalyptu vyhovuje rozptýlené svetlo a nevadí mu ani nižšia teplota.
Nie je však mrazuvzdorný, a tak ho možno len letniť približne od mája do septembra. Na zimu rastlinu umiestnime do svetlej chladnej miestnosti s teplotou 10 až 13 °C.
Rastliny včas presaďte
Na jar je dobré rastliny presadiť do novej pôdy, vhodná je zmes kvetinárskej zeminy s jemnou rašelinou. Pri presádzaní môžete opatrne skrátiť korene, aby ste obmedzili bujný rast rastliny. Rastlinu nikdy nesádzajte do kvetináča menšieho, než s priemerom 25 cm. V letnom období je možné premiestniť eukalyptus na terasu alebo na záhradu.
„Na pestovanie nie je eukalyptus náročný, a ak mu poskytneme vhodné podmienky, dožije sa mnoho rokov.“
Zalievame pravidelne, rastlina nesmie byť ani suchá, ani premokrená. Na zimu je možné zálievku trochu obmedziť. Prihnojujeme hnojivom pre izbové rastliny, v letnom období 1x týždenne.
Rezom môžeme veľmi dobre korigovať veľkosť rastlín aj ich tvar. Ten vykonávame podľa potreby v ktoromkoľvek ročnom období. Ak sa rozrastie príliš, je dobré eukalyptus umiestniť napríklad do zimnej záhrady, potom bude však vyžadovať presadenie do skutočne veľkej nádoby.
Zlá starostlivosť alebo nevhodné stanovište môžu pre eukalyptus znamenať vyššie riziko napadnutia škodcami. Najčastejšie ho napádajú roztočce alebo červci. Ak opadávajú eukalyptu listy, je to známka toho, že stojí na tmavom mieste alebo je málo zalievaný.