×
Vyhľadávanie v blogoch

Vypestujte si korunkovku strakatú

Táto veľmi nápadne kvitnúca trvalka je vyhľadávanou ozdobou záhrad. Patrí do rovnakej skupiny rastlín ako ľalia a už na prvý pohľad je zrejmé, ako splnila svoje mená. Jej previsnuté kvety vyzerajú ako široké purpurové zvonce so svetlejšou šachovnicovou kresbou. Okrem tejto farby sa môžeme stretnúť aj s niekoľkými ďalšími variantmi, nemenej zaujímavými – čisto bielymi kvetmi s jemnou zelenou alebo s tmavou purpurovou kresbou.

Stonka vyrastá z malej cibuľky a v prvých jarných mesiacoch je celkom nenápadná s priľahlými trávovitými listami. Spravidla v máji sa na každej stonke objavia jeden až dva nádherné kvety.
Plodom je hnedá kapsula.

"Korunkovka je veľmi tolerantná rastlina, ktorá vydrží aj niekoľko rokov na jednom stanovisku."

Tento kvet je veľmi tolerantný k výkyvom teplôt, dobre znáša aj mráz. Ak chceme úspešne pestovať korunkovku v záhrade, nemali by sme zabudnúť na to, že prirodzeným prostredím sú močiare a mokriny.

Vyžaduje teda veľmi vlhké stanovištia a nemá rada sucho. Najviac vlahy potrebuje pred nasadením kvetov.

Korunkovka dorastá do výšky v priemere 15–30 cm. Vo voľnej prírode je ohrozeným druhom a preto je na mnohých miestach chránená. Rastlina má rada svetlé miesto s priamym slnečným svitom alebo polotieň.

S cibuľkami musíme zaobchádzať veľmi opatrne. Ľahko sa totiž poškodia, pretože majú slabú ochrannú šupku. Nesmieme ich nechať nikdy úplne vyschnúť. Vydrží aj niekoľko rokov na rovnakom stanovisku.

Táto cibuľovina zaujme krásou svojich nevšedných kvetov predovšetkým na skalkách, ale aj v okolí záhradných jazierok alebo potôčikov.

Súvisiace články

Menu

Menu

Vytvorte si bezplatný účet na ukladanie obľúbených položiek.

Prihlásiť sa