Ženšen päťlistý - Gynostemma pentaphyllum - semená ženšena - 7 ks
Rastlina ženšen päťlistý, nazývaná aj Jiaogulan či bylina nesmrteľnosti, je príbuzná s pravým ženšenom. Jej pestovanie je menej náročné. Zároveň ale má veľmi podobný obsah účinných látok.
Jedná sa o popínavú rastlinu, ktorá k svojmu rastu potrebuje dostatočnú oporu. Je možné ju ale pestovať aj v previsnutej forme. Prirodzeným prostredím tejto rastliny sú horské oblasti Číny.
Je považovaná za jednu z najdôležitejších pre zdravie človeka. V tradičnej čínskej medicíne je cenená ako prírodný prostriedok proti starnutiu. V Číne sa pije čaj z listov tejto rastliny za účelom získania sily a energie. Listy sa pridávajú aj do šalátov. Z koreňa robia prášok, ktorý sa užíva ako prevencia proti rakovine.
Jeho hlavné účinky na zdravie sú: znižuje obsah tuku a cukru v krvi, posilňuje imunitu, činnosť srdca, je účinný pri ochoreniach pečene a iných.
Je to mrazuvzdorná rastlina a môže sa pestovať v interiéri aj vonku.
Balenie obsahuje 7 ks semien.
Pred samotným výsevom odporúčame semená namočiť na 24 hodín do vlažnej vody. Pred výsevom je nutné vykonať stratifikáciu. Semená sa vysievajú v interiéri celoročne do hĺbky 0,5 cm. Nádobu s výsevom umiestnite pod sklenený poklop alebo ju zakryte igelitovým vreckom, aby ste zaistili semenám potrebnú vlhkosť. Ideálna teplota na klíčenie je 20 °C. Klíčenie trvá niekoľko týždňov, je nepravidelné, preto je nutné byť trpezlivý.
Substrát použite vždy sparený. Mal by byť piesčito-hlinitý, humózny a dostatočne priepustný.
Stanovisko pre rastlinku vyberte slnečné alebo polotieň.
Rastlinu je nutné pravidelne polievať (pozor na prílišné sucho, ale i na premokrenie substrátu). Odporúča sa pridávať tekuté hnojivo pravidelne 1 x za 14 dní.
Rastlinu je možné premiestniť na zimu do svetlej miestnosti s izbovou teplotou. Zálievku je vhodné mierne obmedziť. Ženšen päťlistý je mrazuvzdorná rastlina, a ak ju pestujete vo vonkajšom záhone, je možné ju nechať cez zimu v pôde. Vtedy zálievku úplne vynechajte. Počítajte s tým, že pri prezimovaní vonku nadzemná časť rastliny uhynie a vyraší znova až na jar.