Zimné obdobie je na krásu živých kvetov skúpe
Rastlín, ktoré kvitnú alebo za určitých podmienok môžu kvitnúť aj v zime, nie je vlastne zase tak málo. Orchidea, gloxínia či bromélia. V období Vianoc vám môže radosť robiť vianočný kaktus, zornica alebo cyklámen. Ak chcete, aby vám nejaké rastliny v zime kvitli doma, kúpte si jednu z menovaných krások.
Väčšina rastlín na správny vývoj a predovšetkým kvitnutie potrebujú špecifické podmienky. Napríklad kaméliám a cyklámenom sa darí pri nižších teplotách, vykurovaný byt je pre nich vyložene nevhodný, bromélie a orchidey zase privítajú viac vzdušnej vlhkosti. Avšak existujú aj druhy, ktoré sú z hľadiska pestovania menej náročné.
Africká fialka (Saintpaulia)
Pri dostatku svetla vydrží táto pomerne nenáročná rastlina kvitnúť v podstate po celý rok. V obchodoch ju môžete nájsť aj pod názvom Saintpaulia alebo pavlínka. Pôvodom pochádza táto rastlina z Afriky, je zvyknutá na celoročné teplo a sucho, nevadí jej ani prostredie typického panelákového bytu.
Musí byť na svetlom stanovisku, ale priame slnko by ju mohlo popáliť, pozor na to. Pri zálievke musíme zabrániť priamemu kontaktu listov s vodou, sú totiž náchylné na hnilobu. Substrát nesmie úplne vyschnúť, ale rastlina by nemala ani „stáť vo vode“.
Kolopejka (Kalanchoe)
Svetlé miesto a teplotu nad 15 °C potrebuje aj kolopejka, ktorej odrody môžu kvitnúť v širokej škále farieb a odtieňov. Dobu kvitnutia kolopejky si môžeme prispôsobiť. Dá sa nastaviť tak, že rastlinu budete počas štyroch až šiestich týždňov zatemňovať a ponecháte jej len 8 až 10 hodín svetla denne.
Odporúča sa síce, aby kolopejka prešla určitým zimným kľudom pri nižšej teplote, cez zimu vám však vydrží aj vo vykurovanom byte. Po odkvitnutí jej doprajeme odpočinok, odkvitnuté výhony zostrihneme a zalievame ju len tak, aby substrát úplne nevyschol.
Indická azalka (Rhododendron simsii)
Ide o druh izbovej azalky, nedá sa teda celoročne pestovať vonku. Jej kvety síce nevoňajú, ale krásne vyzerajú a ponúkajú sa v pestrých farbách. Kvetné puky sa však tvoria len pri teplotách okolo 10 ° C, spočiatku ju teda musíme umiestniť do chladnej chodby, zimnej záhrady alebo medzi okná.
Bohato kvitnúca azalka potrebuje dostatočnú zálievku, substrát by mal byť mierne vlhký, ale nie premokrený. Do tepla ju môžeme preniesť až v čase kvitnutia, ani tak by sme ale miestnosť nemali vykurovať na viac ako 20 °C.
Odkvitnuté kvety priebežne odstraňujeme, po celkovom odkvitnutí zaštipneme výhony, aby sa azalka rozkošatela. V dobrých podmienkach vydrží kvitnúť až dva mesiace.